US MARKETOtevírá za: 0 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed jako Jekyll a Hyde trhů a americké ekonomiky

Americká centrální banka investory svými kroky ujišťuje, že je nenechá na holičkách. Bohužel se ovšem zdá, že s každým zásahem na trhu jen zvětšuje již tak obří problém a odsunuje jeho skutečné řešení do budoucna.

Na konci roku 1999 Warren Buffett prohlásil, že "člověk musí být velkým optimistou, aby věřil, že zisky firem v poměru k HDP mohou dlouhodobě převyšovat 6 %", a řekl, že pokud investoři budou ukusovat stále větší část z 'ekonomického koláče', logicky bude na ostatní skupiny lidí vycházet stále menší podíl, což vyústí v politické problémy.

Zdálo se, že Buffett se ani tentokrát nemýlil. Během finanční krize z roku 2007 poměr firemních zisků k HDP spadl z téměř 9 % pod 6 %. Ale dnes, dvacet let poté, co byla ona slova vyřčena, jsme opět u devíti procent.

Buffett své tvrzení opíral v první řadě o sílu konkurenčního boje. Věřil. že souboj společností o zákazníky a podíl na trhu bude jejich zisky držet pod tlakem. Jak však loni upozornila společnost Bridgewater Associates, "konkurence na americkém trhu je jen teoretická, jelikož regulátoři selhali a řada odvětví má dnes oligopolní, duopolní či rovnou monopolní charakter".

Roli v tomto vývoji sehrála mimo jiné měnová politika centrální banky. Jedním z cílů Fedu je zajištění plné zaměstnanosti. Problémem ale je, že jeho možnosti jsou v této oblasti omezené. Statisíce a miliony pracovních míst nevytváří Fed, ale jednotlivé podniky. Banka tedy může zaměstnanost podporovat de facto pouze tím, že bude podporovat tyto společnosti. A to činí prostřednictvím uvolněné měnové politiky - nízkých úrokových sazeb a skupování cenných papírů, zpravidla dluhopisů. Není přitom tajemstvím, že kroky Fedu přinášejí nejvíce výhod velkým společnostem. Nejmocnější se stávají ještě mocnějšími.

Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství

Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství

Buffett měl ale přece jen pravdu. Americká společnost je polarizovaná. Konzervativci tíhnou k nacionalismu, liberálové k socialismu, přičemž právě to lze vnímat také jako důsledek způsobu dělení "ekonomického koláče".

Může být přitom ještě hůře. Extrémní měnová politika vytvořila prostředí plné bublin. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jenže jakmile dojde ke splasknutí bublin, ponesou největší díl váhy na zádech opět běžní lidé.

Pokud máte dojem, že motorem ekonomiky jsou tržní bubliny, nejste asi daleko od pravdy. Již bývalá šéfka Fedu Janet Yellenová v době působení v čele americké centrální banky prohlásila: "Potřebujeme se dopracovat k ekonomice, která využívá vlastní zdroje při plné zaměstnanosti, a není přitom závislá na bublinách." Zatím ovšem Fed dělá vše pro to, aby tomu bylo přesně naopak.

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert

Zdroj: thefelderreport.com

Americká ekonomikaAmerické akcieFedPodpora ekonomiky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa