Česká inflace v červnu překvapila ekonomy. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 3,3 %

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 % z květnových 2,9 %. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby. Informoval o tom Český statistický úřad. Ceny zboží v červnu vzrostly meziročně o 3,4 %, ceny služeb o 3,1 %.
K červnovému meziročnímu růstu inflace přispěly nejvíce ceny potravin, bydlení, ale také dražší alkohol a tabák. "Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než 12 %, ceny piva a vína byly vyšší o více než pět procent," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
ČR - meziroční míra spotřebitelské inflace
"V případě tabáku se nadále jedná o zpožděné promítnutí vyšší spotřební daně, která sice platí již od ledna, její dopad do vývoje konečných cen byl však zpočátku roku tlumen doprodejem cigaret s původními kolky," vysvětlil ekonom Martin Gürtler z Komerční banky.
Výrazně více než před rokem platili spotřebitelé letos v červnu za ovoce, které zdražilo o 27,2 %. O téměř 16 % zdražil cukr a téměř 13% zdražení statistici zaznamenali u mouky. O více než desetinu podražilo meziročně také vepřové a uzeniny.
Kromě potravin vydávali lidé v červnu meziročně více také za bydlení. Ceny nájmů bytů stouply o 3,1 %. Za elektřinu lidé platili o 7,6 % více. vyšší byly také ceny vodného a stočného či plynu.
Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly v červnu také ceny v oddíle stravování a ubytování. Ceny stravovacích služeb stouply podle statistiků o 5,5 %. Naopak o 2,6 % klesly oproti loňskému roku ceny v oddíle doprava. O čtyři procenta zlevnily také ceny telefonních a faxových služeb.
"Hlavní příčinou nečekaného zrychlení červnové inflace byly ceny alkoholických nápojů a tabáku, kde se projevil postupný náběh vyšší spotřební daně. Ceny tabákových výrobků tak meziročně zrychlily z květnových 7 % na 12 %. Kategorie 'alkoholické nápoje a tabák' tak vysvětluje většinu červnového zrychlení růstu cen. Mírně v červnu zrychlily také ceny pohonných hmot (o 3 %), z meziročního pohledu jsou však jejich ceny stále zhruba o 20 % nižší. Stejně jako v minulém měsíci dále vzrostly ceny automobilů, k růstu meziroční inflace v červnu tak mírně přispěla i kategorie 'doprava'. Naopak poprvé od září minulého roku meziměsíčně poklesly ceny potravin, a jejich příspěvek k růstu inflace se tak zmírnil," upozornil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.
Ve srovnání s květnem vzrostly ceny v červnu o 0,6 %. Také v tomto případě byl vývoj ovlivněn zejména zdražováním alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Z potravin byly vyšší především ceny ovoce. Naopak ceny zeleniny či nealkoholických nápojů klesly.
Meziroční míra inflace 3,3 % byla nejen vyšší, než čekali analytici, ale byla i nad odhadem České národní banky (2,9 %). Vzhledem k hospodářské situaci země by ale spotřebitelské ceny neměly dále růst tak výrazně. "Podle našich předběžných výpočtů dále zrychlila jádrová inflace. Ta by tak setrvala na rekordně vysokých hodnotách. Rychlý růst jádrové složky je pravděpodobně živen stále solidní poptávkou spotřebitelů, která již dosáhla předkrizové úrovně, jak ukázaly maloobchodní tržby za květen. To, že se spotřebitelé prozatím nebojí utrácet, souvisí i se stále nízkou mírou nezaměstnanosti, která v červnu činila jen 3,7 %. Poptávka však chybí ve výrobním sektoru, který je v ČR významným zdrojem zaměstnanosti, a to se podle nás jen tak nezlepší. V druhé polovině roku proto očekáváme nárůst nezaměstnanosti, který se promítne i do slabšího růstu mezd a platů, a nakonec také do zpomalení dosud výrazné inflace," uvedl Martin Gürtler z Komerční banky.
Analytici: ČNB nemá důvod dále uvolňovat měnovou politiku
Česká ekonomika nečelí riziku příliš nízké inflace či deflace, Česká národní banka proto nemá důvod uvažovat o dalším uvolňování své měnové politiky, a naopak může být tolerantní k případnému dalšímu posílení koruny. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK.
"Inflace skončila vysoko nad prognózou ČNB, což dává bance do rukou další argument neuvažovat předčasně o dalším uvolňování již tak extrémně uvolněné měnové politiky," míní ekonom z ČSOB Petr Dufek. Na druhou stranu je podle něj současný inflační pohyb dočasný a ve druhé polovině roku již inflační tlaky výrazně zeslábnou. Zafunguje i vysoký srovnávací základ z loňského roku, a tak se míra inflace již na podzim může rychle vrátit pod 2,5 %.
Ve zbytku roku by měla podle analytiků celková meziroční inflace klesnout, pravděpodobně ale zůstane viditelně nad 2% inflačním cílem centrální banky a bude se spíše nacházet okolo tří procent. Analytik z Generali Investments Radomír Jáč za celý rok 2020 čeká průměrnou inflaci kolem 3,2 %. "V roce 2021 by v důsledku předchozího poklesu ekonomické aktivity měla inflace klesnout do oblasti 2% cíle ČNB a přechodně zřejmě i pod tuto úroveň," odhadl.
Zdroj: ČTK