QE a další programy jako svržení bomby: Když zmáčknete tlačítko, nejde to vzít zpět

V roce 2008 americký Kongres a centrální banka Spojených států zaplavily trhy penězi, aby ekonomiku zachránily před kolapsem. Letos se to zopakovalo v násobné míře, ačkoli tyto bezprecedentní kroky měly být jen jednorázovým opatřením.
Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management je přesvědčený, že masivní stimuly již nejsou mimořádným opatřením, ale naprostou samozřejmostí. "Jakmile ekonomika zakusí mimořádná opatření, již není cesty zpět, stanou se standardním nástrojem," říká. "Nejde přitom ani o to, jestli zafungují sama o sobě. Lidé v krizových situacích požadují, aby příslušné autority něco podnikly, jakýkoli razantní krok tak s nadšením přivítají."
"Jakmile jednou ukážete zbraň, lidé si pamatují, že ji máte, a když přijde nebezpečí, chtějí, abyste ji použili. Když shodíte bombu, nejde to vzít zpět," dodává Brown.
Podobně to vidí i Morgan Housel z webu Collaborative Fund. "Když lidé přicházejí po milionech o práci, zkuste jim vysvětlovat, že jste se rozhodli nástroj, který v minulosti zafungoval, nepoužít jen proto, že je rizikový," říká. 7bilionová a stále rostoucí bilance Fedu, o které hovoří někteří jako o sudu střelného prachu, je tak pravděpodobně jen začátek.
Zdroj: The Reformed Broker, collaborativefund.com