Evropské akcie ve čtvrtek klesly, nepomohla jim ani ECB

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek ztrácely. ECB sice svou monetární politikou nikoho nepřekvapila, ale na trhy negativně působil nekončící příběh kolem koronaviru.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,47 % na 372,13 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,67 % na 6 250,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,46 % na 5 085,28 bodu a německý DAX se snížil o 0,43 % na 12 874,97 bodu.
Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ve čtvrtek nepřekvapila a ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Potvrdila i parametry programů skupování aktiv, takže investoři na nějakou výraznou zprávu čekali marně.
Hned zrána přišla poměrně překvapivá data o čínském HDP, který meziročně vzrostl nad očekávání analytiků (3,2 % vs. 2,5 %), na druhou stranu ale negativně překvapily spotřebitelské ceny, které v červnu meziročně klesly o 1,8 %, přičemž se očekával jejich mírný růst (+0,3 %). Poměrně nečekaná byla i čísla o britské míře nezaměstnanosti, které zůstala na 3,9 %, přičemž analytici očekávali růst na 4,2 %.
Nakonec tak vyhrál mírný pesimizmus kvůli špatné spotřebě v Číně, což v kombinaci s růstem napětí mezi USA a asijskou velmocí a neustávajícím nárůstem nových případů onemocnění covid-19 vyvolává u investorů obavy z dalšího vývoje a pomalejšího ekonomického růstu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Dohodnout se na parametrech dosud největšího záchranného fondu Evropské unie budou od pátku prezidenti a premiéři členských zemí. Na prvním bruselském summitu po téměř pěti měsících se pokusí dojít ke kompromisu, který by ekonomikám stiženým koronavirovým útlumem umožnil získat až 750 miliard eur. Ačkoli se názory unijních lídrů krátce před vrcholnou schůzkou v řadě bodů liší, v jedné věci se shodnou - není čas. O balíku určeném k obnově ekonomik se bude vyjednávat společně s příštím sedmiletým rozpočtem evropského bloku v navrhované výši téměř 1,1 bilionu eur.
- Evropská centrální banka na červencovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Potvrdila i parametry programů skupování aktiv. Ponechání měnové politiky beze změny se všeobecně očekávalo.
- Druhý největší módní řetězec na světě Hennes & Mauritz (H&M) propustí až 20 % zaměstnanců. Společnost o tom informovala v pondělí v sídle centrály značky v Londýně s tím, že lze očekávat velké změny. H&M byla stejně jako ostatní retailové řetězce zasažena opatřeními pro šíření koronaviru a musela uzavřít své obchody. Počet zaměstnanců, kterým hrozí propuštění nebyl zatím upřesněn, spíše něž o počtu lidí mluví firma o nové organizační struktuře, která by měla umět flexibilněji reagovat na měnící se požadavky zákazníků.
- Australská společnost European Metals Holdings (EMH), jejíž dceřiná firma Geomet zkoumá možnosti těžby lithia pod Cínovcem, podle svého prohlášení zvažuje vstup na pražskou burzu.
- Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil Kyryla Ševčenka novým šéfem centrální banky. Sedmačtyřicetiletý bankéř dosud vedl státní finanční ústav Ukrgazbank, informují tiskové agentury. Předchozí guvernér se funkce vzdal se zdůvodněním, že čelí politickým tlakům. Proces jmenování nového šéfa centrální banky proto bedlivě sledoval jak Mezinárodní měnový fond (MMF), tak i podnikatelské kruhy.
- Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce května zůstala na 3,9 procenta, oznámil ve čtvrtek britský statistický úřad (ONS). To je překvapivé, protože analytici čekali nárůst nezaměstnanosti. Statistika ale také ukázala, že výrazně ubylo nabídek práce.
- Několik polských odborových organizací varuje, že situace ve státní uhelné společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG) je katastrofální. Chtějí o ní urychleně jednat s premiérem Mateuszem Morawieckým a varují, že pokud se rozhovory s ním neuskuteční do konce tohoto měsíce, budou stávkovat.
Zdroj: CNBC, Reuters