Americké akciové indexy zakončily převážně ziskový týden relativně klidnou páteční seancí

Akcie ve Spojených státech se na závěr týdne obchodovaly smíšeně. Náladu investorů ovlivnil na jedné straně výhled dalších fiskálních stimulačních opatření, na té druhé působily obavy z dalšího narušení podnikání kvůli rekordnímu nárůstu počtu případů nemoci covid-19.
Index Dow klesl o 0,23 % na 26 671,95 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,28 % na 3 224,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil shodně o 0,28 % na 10 503,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,29 % na 25,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,723 %.
Ceny ropy v pátek klesly zhruba o půl procenta a mírně oslabilo také zlato, zatímco stříbro půl procenta přidalo, podobně jako bitcoin.
Za celý týden Dow vzrostl o 2,3 % a S&P 500 stoupl o 1,2 %. Pomohla jim naděje na novou vakcínu a ekonomické oživení z pandemie. Nasdaq naopak klesl o 1,1 %, protože investoři prodávali akcie firem, které v poslední době sílily, včetně gigantů jako Microsoft a Amazon.
Akcie streamovací služby Netflix (-6,25 %) oslabily, protože společnost předpovídá pomalejší růst počtu předplatitelů ve třetím čtvrtletí. Ztráty Netflixu stáhly dolů celý komunikační sektor. Naopak výrazně vzrostly energetické, realitní a zdravotnické firmy. Růst čtvrtletního zisku pomohl vzhůru akciím investiční firmy BlackRock (+3,66 %).
Příští týden zveřejní další firmy výsledky hospodaření. Budou mezi nimi společnosti Microsoft, Tesla, Intel a Verizon.
Investoři také doufají v další fiskální podporu ekonomiky, protože program dodatečných výhod pro nezaměstnané má skončit 31. července. Americký Kongres by měl začít debatovat o novém zákonu o koronavirové pomoci v pondělí, napsala agentura Reuters.
Evropská měna posilovala a k dolaru se dostala do blízkosti nejvyšší úrovně za čtyři měsíce. Euru pomáhá zahájení summitu Evropské unie o krizovém fondu, který by mohl pomoci regionu dostat se z recese. Euro vůči dolaru posílilo o půl procenta na 1,1438 USD a k jenu o 0,2 % na 122,33 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,3 % na 106,95 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,4 % na 95,92 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Zahájená výstavba v USA se v červnu meziměsíčně zvýšila o 17,3 % na anualizovaných 1,186 milionu jednotek. Analytici počítali se zvýšením jen na 1,18 milionu jednotek z květnových 1,011 milionu jednotek (revidováno z 974 tisíc).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle předběžných údajů v červenci nečekaně klesl na 73,2 bodu (odhad: 79 bodů, červen: 78,1 bodu).
- Ekonomika Spojených států by letos měla kvůli šoku způsobenému pandemií nemoci covid-19 klesnout o 6,6 %. Opětovný růst počtu nově nakažených a systémové zvýšení chudoby by však mohly tento výhled zhoršit, varovali v pátek odborníci z Mezinárodního měnového fondu. Obnova ekonomiky a návrat aktivity na úroveň před pandemií bude také podle MMF pravděpodobně trvat delší dobu.
- Sociální síť Twitter (v pátek +1,50 %) na základě dosavadních poznatků usuzuje, že pachatelé hackerského útoku z noci na čtvrtek cílili na zhruba 130 účtů, ovšem podařilo se jim ovládnout jen malou část z nich. Společnost to v pátek oznámila prostřednictvím jednoho ze svých oficiálních účtů. S následky incidentu se podle všeho stále vypořádává. Nadále vyšetřuje, zda hackeři z profilů celebrit a miliardářů odcizili soukromá data.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Zakladatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk se díky pátečnímu růstu ceny akcií podniku stal bohatším než legendární investor Warren Buffett. S odvoláním na svůj index miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg.
- Hlavní akciový stratég Goldman Sachs David Kostin vyhlíží na začátku výsledkové sezóny hospodářská čísla amerických společností za druhé čtvrtletí a varuje, že realita bude podstatně horší, než jak jsou nastavené odhady trhu.
-
Desítky milionářů ze Spojených států a šesti dalších zemí vyzvaly vlády, aby zvýšily zdanění bohatých a získané peníze využily k financování programů, které si vyžádala pandemie nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Bloomberg.
- Americký výrobce čipů Analog Devices koupí zhruba za 21 miliard USD konkurenční firmu Maxim Integrated Products. Zvýší si tak podíl na trhu s čipy pro automobilový průmysl a sítě 5G. Firmy uvedly, že spojením vznikne podnik o hodnotě 68 miliard USD. Jde zatím o největší podnikové spojení v USA od začátku roku.
- Společnost Google, respektive mateřská firma Alphabet, podporuje multilaterální řešení zdanění digitálních služeb, o kterém diskutuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, řekl agentuře Reuters její generální ředitel Sundar Pichai.
- Výrobce elektrických aut Fisker vstoupí na burzu, a to prostřednictvím fúze se společností Spartan Energy Acquisition v hodnotě 2,9 miliardy USD. Informovaly o tom firmy ve společném prohlášení.
- Prodej nových domů ve Spojených státech v červnu podle dat společnosti John Burns Real Estate Consulting vyskočil meziročně o 55 %. Minulý měsíc tak byl z pohledu prodeje nových domů nejsilnějším červnem od roku 2005. Silnou poptávku stavebníci registrují na předměstích, což analytici vysvětlují mimo jiné růstem počtu lidí pracujících v době pandemie covidu-19 na dálku.
- Produkci vakcín proti koronaviru zahájí podle administrativy Donalda Trumpa americké farmaceutické firmy na konci léta. Spojené státy by chtěly mít začátkem příštího roku k dispozici 300 milionů dávek vakcíny. Zdroje uvádějí, že na procesu produkce vakcín se již pracuje, byť zatím není jasné, které z vyvíjených látek budou účinné. Mezi podniky, do nichž vkládají USA naději, jsou Johnson & Johnson nebo Moderna.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za sebou. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo práce. Důvodem je obnovení ekonomické aktivity po uvolnění opatření proti šíření koronaviru.
- Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google rekordní pokutu 600 000 eur. Uvedla to v úterý agentura Bloomberg. Smazání takových odkazů ukládá zákon Evropské unie, který lidem přiznává v internetovém prostředí "právo být zapomenut".
- NFIB index optimismu malých firem v červnu stoupl na 100,6 bodu (odhad: 97,8 bodu, květen: 94,4 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií 3M na 178 ze 163 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Netflix na 220 ze 198 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií ServiceNow na 450 ze 400 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií eBay na 66 z 52 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Alibaba na 285 z 255 USD.
- Americké podniky na začátku července zaznamenaly nárůst aktivity, protože státy uvolnily omezení, která měla zastavit šíření koronaviru. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o stavu ekonomiky USA, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka. Mnoho firem si ale stále není jisto, jak se bude ekonomika dále vyvíjet.
- Americká společnost Apple nemusí Irsku na daních doplatit 13 miliard eur, jak požadovala Evropská komise. V ostře sledovaném sporu s evropskou exekutivou o tom ve středu rozhodl Tribunál soudu EU. Komise tak neuspěla s uložením rekordní sankce, kterou pokládala za daňový nedoplatek. Apple i Dublin rozhodnutí vítají, komise se může proti verdiktu odvolat k Soudnímu dvoru, tedy nejvyšší soudní instanci EU.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 7,493 milionu barelů (odhad: -2,098 milionu barelů, předchozí týden: +5,654 milionu barelů).
- Zatím neznámí podvodníci napadli twitterové účty mnoha známých a bohatých lidí, včetně šéfů velkých technologických firem, politiků, celebrit a také samotných podniků. Jménem skutečných vlastníků účtů hackeři tvrdili, že chtějí pomoci a že když jim někdo pošle tisíc dolarů, obdrží za to dvojnásobek, tedy 2 000 dolarů. Platbu žádali v bitcoinech. Napadení účtů sice není neobvyklou záležitostí, odborníky ale tentokrát překvapil rozsah a způsob, jakým byl útok proveden.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 11. července nově 1,3 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,31 milionu lidí (revidováno z 1,314 milionu), ale horší, než čekali analytici (1,250 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 17,338 milionu z 17,760 milionu (revidováno z 18,062 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali pokles na 17,6 milionu.
- Registrace vozů Tesla v Kalifornii spadly ve druhém čtvrtletí meziročně o 48 %. Vyplývá to z dat, která shromažďuje společnost Cross-Sell. Registrace Modelu 3 se propadly o bezmála 64 %.
- SunTrust zvýšila cílovou cenu akcií Alphabet na 1 805 USD. Jde o nejvyšší cílovou cenu na Wall Street. Google má podle nové analýzy mimo jiné těžit z lepšího než očekávaného vývoje tržeb z on-line reklamy.
- Bank of America zvýšila hodnocení akcií Dollar Tree z "neutral" na "buy". Věří v solidní vývoj tržeb řetězce diskontních maloobchodních prodejen.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo ve druhém čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk téměř o 20 % na 1,65 miliardy dolarů. Výsledek ale překonal očekávání analytiků a firma uvedla, že omezení zavedená v reakci na šíření koronaviru zvýšila poptávku po některých potravinových produktech.
- Čistý zisk největší americké banky JPMorgan Chase & Co. se ve druhém čtvrtletí propadl o více než polovinu na 4,7 miliardy dolarů z 9,65 miliardy dolarů před rokem. Koronavirová krize totiž zasáhla úvěrové aktivity podniku a přinutila ho vytvořit si finanční rezervy pro případ vlny platebních neschopností.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines má za druhé čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru čistou ztrátu 5,72 miliardy dolarů, zatímco před rokem vytvořila čistý zisk 1,44 miliardy USD. Firma v úterý oznámila ztrátu na akcii 4,43 USD proti očekávání 4,16 USD.
- Výsledky Citigroup ve 2Q: Zisk na akcii 0,50 USD (loni: 1,95 USD, odhad: 0,35 USD), tržby: 19,77 miliardy USD (loni: 18,76 miliardy USD, odhad: 18,78 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo ve 2Q: Ztráta na akcii 0,66 USD (loni: 1,3 USD, odhad: -0,16 USD), tržby 17,84 miliardy USD (loni: 21,58 miliardy USD, odhad: 18,37 miliardy USD).
- Americká pojišťovna Travelers v úterý uvedla, že za druhé čtvrtletí očekává ztrátu 16 centů na akcii, kterou způsobily hlavně přírodní katastrofy a sociální nepokoje v USA. Pojišťovna se sídlem v New Yorku odhaduje, že upravená ztráta dosáhne 20 centů na akcii, trh přitom čeká zisk 1,27 dolaru na akcii.
- Americká investiční banka Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o dvě procenta na 2,25 miliardy dolarů. Firma těžila z prudkého růstu příjmů z obchodování, za kterým stály výrazné výkyvy na akciových a dluhopisových trzích. Zisk tak překonal očekávání analytiků, akcie banky po zveřejnění výsledků vykazovaly růst skoro o čtyři procenta.
- Výsledky UnitedHealth Group ve 2Q: Upravený zisk na akcii 7,12 USD (loni: 3,6 USD, odhad: 5,18 USD), tržby 62,14 miliardy USD (loni: 60,60 miliardy USD, odhad: 63,48 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa ve 2Q: Upravený ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,38 USD), tržby 2,15 miliardy USD (odhad: 2,11 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +6 %.
- Výsledky Morgan Stanley ve 2Q: Zisk na akcii 1,96 USD (loni: 1,23 USD, odhad: 1,12 USD), výnosy 13,4 miliardy USD (loni: 10,2 miliardy USD, odhad: 10,3 miliardy USD).
- Výsledky Johnson & Johnson ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,67 USD (loni: 2,58 USD, odhad: 1,49 USD), tržby 18,34 miliardy USD (loni: 20,56 miliardy USD, odhad: 17,61 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa ve 2Q: Ztráta na akcii 0,02 USD (odhad: 0,38 USD). Ztráta výrobce hliníku Alcoa ve druhém čtvrtletí byla výrazně nižší, než čekali analytici. Také tržby byly nad odhady. Společnost snižovala výrobní náklady, zvýšila produkci a zlepšila svou rozvahu.
- Výsledky Netflix ve 2Q: Zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,81 USD), tržby 6,15 miliardy USD (odhad: 6,08 miliardy USD). Společnosti se zvýšil počet předplatitelů o 10,1 milionu (odhad firmy: +7,5 milionu, odhad trhu: +12 milionů), za třetí čtvrtletí Netflix očekává přírůstek jen 2,5 milionu předplatitelů. Akcie ve čtvrtečním after-marketu -9,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK