US MARKETZavírá za: 0 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed dlouho prahl po vyšší inflaci, teď se růstu cen bojí. Přestává trh věřit centrální bance?

Americká centrální banka dlouho bojovala s nízkou inflací a snažila se ji vytlačit výše různými nástroji. Teď ovšem začíná uvažovat o jiném problému. Přemýšlí, jak by měla reagovat na příliš vysokou inflaci, která by mohla přijít jako důsledek masivních ekonomických stimulů.

Část ekonomů tvrdí, že prudký růst inflace nezhrozí, protože na tento scénář nedošlo ani po finanční krizi z roku 2008. Je nicméně potřeba si uvědomit, že před více než 10 lety nebyla reakce na krizi tak výrazná jako nyní. Stačí se podívat na vývoj bilance americké centrální banky.

Vývoj bilance Fedu, zdroj: clevelandfed.org

Na jednu stranu by rychlejší růst spotřebitelských cen byl důkazem toho, že se daří koronavirovou krizi zažehnat, na druhou by ale šlo o impulz k růstu úrokových sazeb a výnosů dluhopisů, a tedy zdražování úvěrů, což by pro podniky bylo v současné situaci jednoznačně negativní.

USA - vývoj meziroční míry inflace, zdroj: tradingeconomics.com

List The Wall Street Journal nedávno přišel s informací, že Fed zvažuje politiku zastropování výnosů vládních dluhopisů s cílem udržet úrokové sazby na nízkých úrovních. Pokud by se banka výnosy dluhopisů rozhodla zastropovat, nakupovala by bondy s určitou dobou splatnosti v takových objemech, aby se výnosy držely pod stanovenou úrovní. Tím by de facto regulovala náklady na úvěry i v soukromém sektoru při oslabení významu inflace.

Vývoj výnosu 10letých dluhopisů USA, zdroj: tradingeconomics.com

"Nikdo nedokáže s jistotou říci, jak se bude inflace vyvíjet, riziko jejího prudkého růstu tu ale vzhledem k masivním ekonomickým stimulům je. Fed si dlouho přál vyšší inflaci, teď je ale tento scénář spíše strašákem," poznamenal Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Graham Summers, hlavní tržní stratég Phoenix Capital Research, navíc připomíná, že ve Spojených státech možná více než v jiných zemích platí, že běžní spotřebitelé vnímají zlato jako jasný ukazatel inflace. "Mohou růst ceny potravin, bydlení nebo benzínu, ale Američané se nezačnou obávat inflace jako takové. Jakmile ovšem výrazněji zdražuje zlato, lidé v USA zpozorní," napsal klientům.

A cena zlata (a stříbra) v posledních týdnech strmě narostla (ačkoli tento týden došlo k návratu ceny pod 2 000 USD za unci) . To podle Summerse znamená jediné. "Trh nám vzkazuje, že ztrácí důvěru ve schopnost Fedu udržet inflaci pod kontrolou," uvedl stratég. Špatnou zprávou podle něj je, že centrální banka nemá jak této situaci čelit. "Jedinou možností by bylo zpřísňování měnové politiky, to si ale banka v současnosti nemůže dovolit. Buď riskuje nový kolaps trhu s rizikovými aktivy a také důvěry ve finanční systém, nebo nechá růst inflaci."

Cena zlata v USD za trojskou unci, zdroj: tradingeconomics.com

Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá

Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá

Zdroj: A Wealth of Common Sense, Phoenix Capital Research

Americké státní dluhopisyCentrální bankyDluhopisový trhEkonomikaFedInflacePodpora ekonomikyÚrokové sazbyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa