Evropské akcie v úterý neudržely úvodní zisky a nakonec převážně oslabily

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v úterý převážně pod nulou. Burzy tak stejně jako v pondělí neudržely úvodní zisky. Mírně v plusu se udržely pouze německé akcie.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,35 % na 365,23 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,7 % na 5 862,05 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,18 % na 4 938,10 bodu, zatímco německý DAX se zvýšil o 0,22 % na 12 974,25 bodu.
STOXX Europe 600 - 1. září 2020, zdroj: Google
Investoři v úterý vyhodnocovali sérii ekonomických dat. Spotřebitelské ceny v eurozóně v srpnu podle rychlého odhadu Eurostatu klesly o 0,2 %, o měsíc dříve o 0,4 % vzrostly. Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie se v červenci zvýšila o 0,1 procentního bodu na 7,2 % a v eurozóně stoupla o 0,2 procentního bodu na 7,9 %. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v srpnu podle finálního indexu nákupních manažerů od společnosti IHS Markit pokračovala v růstu a počet lidí bez práce v Německu v srpnu podle předběžných a sezónně přepočtených údajů klesl zhruba o 9 000 na 2,915 milionu.
Dařilo se mimo jiné výrobcům čipů, které podpořila zpráva, že společnost Apple požádala své dodavatele o výrobu 75 až 80 milionů nových iPhonů, které by měla představit příští měsíc. Zpráva podpořila mimo jiné cenné papíry evropských dodavatelů Dialog Semiconductor (+3,86 %), Infineon (+1,47 %), STMicro (+0,68 %) a ASML (+3,28 %).
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Německá vláda zlepšila výhled vývoje ekonomiky na letošní rok. Nově odhaduje, že hrubý domácí produkt kvůli koronaviru klesne o 5,8 % místo dosud očekávaných 6,3 %. I tak to bude nejvýraznější propad od konce druhé světové války. V době vrcholu finanční krize před více než deseti lety německá ekonomika klesla o 5,7 %. Oživení v příštím roce pak bude slabší, než vláda čekala. Nový odhad v úterý představil ministr hospodářství Peter Altmaier.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně v srpnu klesly o 0,2 %, o měsíc dříve o 0,4 % vzrostly. V rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace se dostala do záporných hodnot poprvé od roku 2016. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že ceny meziročně vzrostly o 0,2 %.
- Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie se v červenci zvýšila o 0,1 procentního bodu na 7,2 %. Oznámil to v úterý evropský statistický úřad Eurostat. Na vzestupu je nezaměstnanost i v zemích platících eurem, kde se zvýšila o 0,2 procentního bodu na 7,9 %. Červenec byl přitom měsícem, kdy mnoho členských zemí unie částečně uvolnilo koronavirová omezení. Nejnižší nezaměstnanost byla nadále v České republice.
- Počet lidí bez práce v Německu v srpnu podle předběžných a sezónně přepočtených údajů klesl zhruba o 9 000 na 2,915 milionu. Oznámil to v úterý spolkový úřad práce. Lidí bez práce tak ubylo už druhý měsíc po sobě. Míra nezaměstnanosti zůstala na 6,4 %. Největší evropská ekonomika se tak vzpamatovává z dopadů, které způsobila pandemie covidu-19.
- Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v srpnu podle finálního indexu nákupních manažerů od společnosti IHS Markit pokračovala v růstu. Jeho tempo se proti červenci snížilo, ale jen nepatrně.
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, avšak méně výrazné než v červenci. Index nákupních manažerů ve výrobě v srpnu stoupl na 49,1 bodu z 47 bodů v červenci, informovala v úterý společnost IHS Markit. Index je tak nejvýše od konce roku 2018. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
- Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 11 % a mezičtvrtletně o 8,7 %. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Na výsledku se negativně podepsal především pokles zahraniční poptávky. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Koncem července statistici odhadli meziroční pokles na 10,7 % a mezikvartální na 8,4 %.
- Německý dodavatel automobilových součástek Continental se kvůli negativním dopadům koronaviru rozhodl rozšířit svůj restrukturalizační program. Oznámila to v úterý firma. Dodala, že restrukturalizační opatření se dotknou více než 30 000 pracovních míst, která budou upravena, přesunuta či zrušena.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters
Doporučujeme
Aktuality

