ČR: Pokles aktivity ve zpracovatelském sektoru se v srpnu dále zmírnil

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, avšak méně výrazné než v červenci. Index nákupních manažerů ve výrobě v srpnu stoupl na 49,1 bodu z 47 bodů v červenci, informovala v úterý společnost IHS Markit. Index je tak nejvýše od konce roku 2018. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Za zvýšením indexu je především nejrychlejší růst výroby od října 2018, upozornila IHS Markit. Za růstem byl především rozjezd odběratelských provozů a návrat k výrobě ve firmách.
"Srpnová data ukázala na další, ač pomalejší zhoršení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Pokles příjmu nových zakázek zpomalil, firmy ovšem vyšší výstup často spojovaly s rozjezdem provozů spíše než se silnější zákaznickou poptávkou," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.
Podniky nadále propouštěly zaměstnance kvůli nadbytečným kapacitám a hlásily nutnost další redukce pracovních míst. Spolu s utlumenou poptávkou zůstala na nízké úrovni vzhledem k nejistotě kolem trvání pandemie a souvisejícím dopadem na ekonomiku i obchodní důvěra.
ČR - PMI ve zpracovatelském sektoru, zdroj: tradingeconomics.com
"Vzhledem k pokračující pandemii covidu-19 podnikatelé projevili jen opatrný optimismus, co se budoucí výroby týká. S pokračujícím ožíváním české ekonomiky i ekonomik vnějších je zde solidní naděje, že se index nákupních manažerů v ČR posune do pásma expanze nad 50 bodů. V pásmu expanze se ostatně nacházejí indexy PMI v Německu, Polsku i Maďarsku a také v eurozóně jako celku," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.
Rovněž hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává, že zářijový průzkum již ukáže růst aktivity v průmyslu. "Srpnový průzkum PMI zároveň připomíná, že jakkoliv je situace v průmyslu a obecně v ekonomice mnohem méně dramatická, než tomu bylo v jarních měsících, tak podmínky stále zdaleka nejsou ideální," uvedl.
Zdroj: ČTK