US MARKETOtevírá za: 12 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fed v září ponechal úrokové sazby beze změny, v nové prognóze zlepšil odhad letošního ekonomického vývoje

Měnový výbor americké centrální banky v září ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed rovněž v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. V nové prognóze centrální banka výrazně zlepšila výhled letošního vývoje ekonomiky, nově čeká pokles hrubého domácího produktu jen o 3,7 %, v červnu počítala s propadem o 6,5 %.

Centrální banka USA rovněž slíbila, že bude pokračovat v nákupech aktiv "minimálně dosavadním tempem". Měsíčně by tedy měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude centrální banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat se všemi dopady šíření koronaviru a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability.

Fed - základní úroková sazba

Dvoudenní zasedání měnového výboru, které začalo v úterý, bylo prvním od doby, kdy centrální banka USA představila novou strategii týkající se inflace. Nově se Fed zaměřuje na průměrný růst cen, což znamená, že umožní inflaci pohybovat se mírně nad 2% cílem po určitou dobu po období, kdy byla naopak pod ním. Z praktického hlediska změna znamená, že Fed bude méně inklinovat ke zvýšení úrokových sazeb v případě, kdy míra nezaměstnanosti klesne, pokud se současně nezvýší inflace.

Americký HDP by letos měl klesnout o 3,7 %, v příštím roce by se měl zvýšit o 4 %

Fed uvedl, že pandemie bude nadále zatěžovat ekonomiku, čeká ovšem rychlejší oživení i výraznější pokles nezaměstnanosti než v červnu. Do konce roku má míra nezaměstnanosti klesnout na 7,6 %, v červnu Fed čekal, že bude 9,3 %. V roce 2023 by se nezaměstnanost měla snížit na 4 %.

Ekonomika by letos podle nové predikce měla klesnout o 3,7 %, v červnu Fed odhadoval, že HDP spadne o 6,5 %. Výhled růstu pro příští rok banka snížila na 4 % z 5 % a výhled pro rok 2022 upravila na 3 % z 3,5 %. V roce 2023 podle Fedu ekonomika vzroste o 2,5 %.

PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,2 %, v červnu Fed odhadoval, že bude 0,8 %. V příštích dvou letech by měla vzrůst na 1,7 %, respektive na 1,8 % (proti červnové prognóze v obou případech +0,1 procentního bodu). V roce 2023 by pak měla činit 2 %.

Fed - makroekonomická prognóza (září 2020)

Základní úroková sazba by podle představitelů americké centrální banky měla minimálně do roku 2023 setrvat na současných úrovních. V delším horizontu by se měla pohybovat kolem 2,5 %.

Fed - výhled vývoje sazeb (tzv. dot plot)

První snížení úrokové sazby Fedu v souvislosti s koronavirem přišlo 3. března (z 1,50-1,75 % na 1,00-1,25 %) a druhé 15. března (z 1,00-1,25 % na 0,0-0,25 %). Se snižováním sazeb banka začala již loni ve snaze ochránit ekonomiku před negativními důsledky oslabování globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem, před příchodem koronaviru nicméně předpokládala, že letos budou sazby stagnovat.

Americké akcie zareagovaly po zářijovém zasedání zprvu růstem, posléze však začaly širší index S&P 500 i technologický index Nasdaq Composite klesat. Ztráty vykazovaly především cenné papíry technologických firem.

Tisková konference Jeromea Powella

Na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell řekl, že ekonomický výhled zůstává nejistý a závisí do značné míry na schopnosti USA získat kontrolu nad epidemií. "Úplné hospodářské oživení je nepravděpodobné, dokud si občané nebudou jisti, že je bezpečné znovu se zapojit do nejrůznějších činností," uvedl.

Růst cen v srpnu zrychlil na 1,3 %, HDP se ve druhém čtvrtletí propadl o 31,7 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů snížil o 31,7 %. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu propad HDP o 32,5 %. Vývoj ovlivnil především citelný propad spotřebitelských výdajů. Spojené státy za sebou mají rekordně dlouhou ekonomickou expanzi, která trvala od roku 2009.

USA - anualizovaný vývoj HDP

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostly o 1,3 %. V předchozím měsíci se zvýšily o procento. Jejich růst tak zrychlil již třetí měsíc v řadě. Ve srovnání s červencem ceny stouply o 0,4 %.

USA - meziroční inflace

Zdroj: Fed, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika