Rosenberg: Když trhy pohánějí ekonomiku, králem je cash flow

David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff, tvrdí, že před časem to bývala ekonomika, co určovalo ocenění aktiv, ale časy se změnily. Dnes šéf Fedu Bernanke doufá, že bude kauzalita fungovat v opačném směru. Mohou skutečně rostoucí ceny aktiv působit jako stimul pro ekonomiku? A jak v takovém prostředí investovat?
Dříve stačilo, aby Fed snížil úrokové sazby, když chtěl stimulovat ekonomiku. Sazby jsou ale na nule už téměř čtyři roky. Bernankemu nezbývá nic jiného než se uchylovat k nekonvenčním opatřením. Kvantitativní uvolňování na dobu neurčitou to jen potvrzuje.
Do roku 2009 nebyla patrná žádná korelace mezi rozvahou Fedu a akciovým trhem, ale vlivem nízkých úrokových sazeb Fed zcela přetvořil vztahy mezi akciemi a bondy. A v tom je zakopaný pes. Ekonomika a korporátní zisky příliš nerostou, spíše se zhoršují, avšak úroková míra, kterou diskontujeme budoucí zisky, je stále zápornější, což obratem zvyšuje zisková očekávání.
Dividendový výnos akcií v rámci indexu S&P je trojnásobný ve srovnání s tím, co mohou nabídnout střednědobé americké státní dluhopisy (belly of the yield curve - výnos 10letého dluhopisu USA mínus výnos 2letého dluhopisu USA - pozn. red.). Atraktivita akcií proto roste, zvláště těch, které mají zajímavou dividendu, výhled růstu nebo jiné ukazatele.
Je v silách Fedu nastartovat ekonomiku?
Bude "efekt bohatství" z růstu cen aktiv stačit pro zotavení ekonomiky sužované problémy, jako jsou slabý pracovní trh, pomalé oživení v realitním sektoru nebo nejistý výhled fiskální politiky? Fed může ovlivňovat ceny aktiv, přinejmenším krátkodobě, a v intervencích má v úmyslu pokračovat, dokud americká nezaměstnanost výrazně neklesne. Jeho schopnost stimulovat ekonomiku je ale omezená.
Americký akciový trh narostl ke svým letošním maximům od svého dna v roce 2009 o více než 100 %. Index cen domů S&P/Case-Shiller naznačuje, že rovněž ceny bydlení stoupají (ze svých minim už vzrostly o 4 %). Navzdory tomu ale zůstává tempo růstu ekonomické aktivity pomalé.
Ben Bernanke by si přál, aby klesly také výnosy korporátních dluhopisů. Přestože jsou na svých minimech, spread bondů s ratingem BBB ke státním dluhopisům zůstává pořád atraktivní. Navzdory ustávající ekonomické aktivitě jsou rozvahy firem silné a míra defaultů minimální.
Šéf Fedu by rád viděl rally i na trhu s rizikovými aktivy. Tlačí investory, aby podstupovali větší rizika. Pro investory je klíčová akceptovatelná úroveň rizika ve vztahu k očekávanému výnosu určité třídy aktiv. Není jisté, nakolik zvýšený rizikový apetit může podpořit ekonomický růst, rozhodně však porostou investiční výnosy v sektoru.
Na jaká aktiva Rosenberg sází?
Rosenberg konstatuje, že letos jsou lepší alternativou dluhopisové strategie než hotovost. Hotovost je považována za sázku na jistotu, ale nic nevydělává. V prostředí nulových úrokových sazeb – bez ohledu na všechny finanční, ekonomické a geopolitické nejistoty – "není hotovost králem". Je jím cash flow.
Pro akciového investora to znamená zaměřit se na firmy s dobrými ukazateli tempa růstu dividend, dividendového výnosu a výplatního poměru. Tyto charakteristiky splňují kanadské banky nebo ropné společnosti. Další aktuálně zajímavou investicí jsou large-cap americké technologie, kde je ale růst dividend druhořadý.
Z jiných tříd aktiv investora musejí zaujmout vzácné kovy, protože nabídka papírových peněz bude s největší pravděpodobností nadále předhánět tempo produkce zlata, stříbra a dalších kovů. Centrální banky se zavázaly k dlouhodobě rozvolněné měnové politice, což znamená, že bude prostředí záporných úrokových sazeb pokračovat.
Za poslední dekádu zlato předčilo akcie "zlatých těžařů". Nicméně v poslední době se díky jejich atraktivním valuacím, začíná situace obracet. Těžební společnosti rozšiřují ziskové marže a managementy řídí byznys s mnohem větším důrazem na vytváření cash flow. Navíc nově nabízejí i nejatraktivnější prvek současného akciového trhu, a sice dividendu.
Zdroj: streettalklive.com