Spotřebitelská důvěra v USA v září vzrostla, je nejvýše od března

Důvěra amerických spotřebitelů v září překvapivě výrazně vzrostla. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v září vzrostl na 101,8 bodu ze srpnových 86,3 bodu a poprvé od března se dostal nad 100 bodů. Data z minulého měsíce byla navíc revidována výše z 84,8 bodu. Analytici očekávali růst na 89,2 bodu.
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech tento měsíc vzrostla nejvýrazněji za posledních 17 let, Američané jsou totiž optimističtější ohledně situace na trhu práce. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila organizace Conference Board. Důvěra vzrostla navzdory pokračujícímu rychlému šíření koronaviru v některých částech USA a nejistotě před listopadovými prezidentskými volbami.
Index spotřebitelské důvěry zaznamenal nejprudší nárůst od dubna 2003. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mnohem mírnější zvýšení, a to na 89,5 bodu. Index nicméně zůstává hluboko pod úrovněmi z období před příchodem koronavirové krize.
"Strmý nárůst indexu nám říká, že spotřebitelé se domnívají, že nejhorší období recese již skončilo," uvedl ekonom Chris Rupkey z firmy MUFG. "Domácnosti začínají být optimističtější ohledně trhu práce a příjmů, což by mělo v příštích měsících podpořit spotřebitelské výdaje," upozornila ekonomka Kathy Bostjancicová ze společnosti Oxford Economics.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velice pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. "Spotřebitelé vyjádřili rovněž větší optimismus ohledně svých krátkodobých finančních vyhlídek, což by mohlo v příštích měsících pomoci zabránit poklesu tempa utrácení," uvedla šéfka oddělení ekonomických ukazatelů v Conference Board Lynn Francová.
Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním druhém čtvrtletí kvůli koronaviru v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 % po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu.
Míra nezaměstnanosti v USA v srpnu klesla na 8,4 % z 10,2 % v předchozím měsíci. Poprvé od dubna se tak dostala pod desetiprocentní hranici. Údaje o zářijovém vývoji nezaměstnanosti zveřejní americké ministerstvo práce v pátek.
Zdroj: tradingeconomics.com, ČTK
Aktuality
