Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, dařilo se automobilkám, utilitám či technologiím

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí smíšeně. Dařilo se cenným papírům z automobilového odvětví, sektoru utilit nebo technologickým titulům. Pod nulou skončily banky či akcie firem z odvětví cestování a ze sektoru ropy a zemního plynu.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,77 % na 373,19 bodu, což je jeho pětitýdenní maximum, německý DAX se zvýšil o 0,67 % na 13 138,41 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,66 % na 4 979,29 bodu, zatímco britský FTSE 100 se snížil o 0,25 % na 6 001,38 bodu. DAX se aktuálně nachází na úrovni z poloviny září.
STOXX Europe 600 - 12. října 2020, zdroj: Google
Investoři opět sledovali vývoj pandemie covidu-19, která nyní nejvíce sužuje Evropu. Vlády jednotlivých evropských států se snaží vyhnout plošným lockdownům, a tak zavádějí řadu cílenějších opatření ve snaze zachovat v co největším rozsahu chod ekonomiky.
"Investoři neztratili víru, že budou následovat další stimulační opatření a že brzy bude na trh uvedena účinná vakcína proti nemoci covid-19," řekl agentuře Reuters analytik společnosti Axi Milan Cutkovic.
Britský trh táhly dolů především energetické firmy, které reagovaly na pokles cen ropy. Trh oslabilo také vystoupení britského premiéra Borise Johnsona, který v parlamentu představil nová, přísnější opatření v boji s koronavirem. V Německu největší růst vykázaly akcie výrobce polovodičů Infineon a automobilky Daimler.
Investory bude tento týden nejvíce zajímat summit Evropské unie, který bude jednat o podobě brexitu. Jednání začnou ve čtvrtek.
Pozornost poutají také blížící se volby ve Spojených státech a tamní jednání o další podpoře ekonomiky. Na Wall Street se navíc v tomto týdnu naplno rozbíhá výsledková sezóna za letošní třetí čtvrtletí.
Analytici společnosti Refinitiv očekávají, že hospodářské výsledky firem zahrnutých do benchmarku STOXX Europe 600 za třetí čtvrtletí budou meziročně o 38 % slabší. Ve druhém kvartálu vykázaly pokles 50,8 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Švýcarská vláda v pondělí zlepšila výhled letošního vývoje domácí ekonomiky. Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO) předpověděl, že hrubý domácí produkt se sníží o 3,8 %. V červnovém výhledu přitom počítal s propadem až o 6,2 %.
- Na evropském trhu se zemním plynem bude v příštím roce nadále panovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí dolů ceny. Předpověděl to v pondělí ruský plynárenský gigant Gazprom, na jehož tržbách se evropský trh podílí více než polovinou. Za nadbytkem suroviny v Evropě podle firmy stojí dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států.
- Britská centrální banka zvažuje možnost snížit úrokové sazby pod nulu. Chce tak pomoci britské ekonomice vzpamatovat se z koronavirové krize. Banka v pondělí rozeslala britským finančním domům dopis s dotazem, jak jsou na možnost nulových či negativních úroků připraveny. Základní úroková sazba je v Británii od března na rekordním minimu 0,1 %.
- Globální dohoda o digitální dani, která by se dotkla zejména firem Alphabet, Apple, Facebook, Amazon i dalších, se zatím odkládá. Důvodem je pandemie covidu-19, ale také neshody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, uvedla v pondělí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Novým cílem je polovina roku 2021.
- Evropská unie připravuje seznam až 20 velkých internetových firem, které budou čelit novým a přísnějším pravidlům. Cílem je omezit jejich tržní sílu, uvedl list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Na seznamu by mohly být firmy jako Facebook, Apple, Amazon a Alphabet.
- Koronavirová krize zatím neměla negativní dopady na platební morálku německých spotřebitelů. Agentuře DPA to řekl prezident německého svazu spořitelen Helmut Schleweis. Poukázal rovněž na rostoucí míru úspor.
- Spotřebitelské ceny v Česku v září zpomalily meziroční růst na 3,2 % ze srpnových 3,3 %. Nahoru je tlačil především dražší alkohol a tabák a zdražily i některé potraviny jako uzeniny nebo cukr. Vyšší ceny byly také za vodné, stočné a elektřinu. Naopak opět klesly ceny za poštovní služby a telekomunikace. Z potravin byla levnější zelenina. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
