US MARKETOtevírá za: 12 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných programů. Uvedla ale, že v prosinci, kdy zveřejní novou makroekonomickou prognózu, upraví nástroje, které využívá, aby odpovídaly aktuální situaci. Prosincové kroky podle ní podpoří návrat inflace k cílované úrovni a zajistí podmínky příznivé pro podporu zotavování evropského hospodářství.

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
29. 10. 2020 | 13:45
ECB

Úrokové sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude centrální banka přesvědčena, že se inflace v eurozóně udržitelně blíží k cílové hladině těsně pod 2 %. Pokud se depozitní sazba nachází v záporném pásmu, znamená to, že komerční banky musejí za peníze uložené u ECB platit. Ta se je tak snaží povzbudit k masivnějšímu poskytování úvěrů.

ECB - základní úroková sazba

Nouzový program skupování aktiv (PEPP) má nyní pokračovat s objemem 1,35 bilionu eur. Nákupy aktiv mají pokračovat flexibilně podle aktuálních potřeb, a to přinejmenším do konce června 2021. Reinvestice prostředků v rámci programu mají pokračovat minimálně do konce roku 2022. V červnu ECB objem programu navýšila o 600 miliard ze 750 miliard eur.

Nákupy aktiv v rámci programu APP mají pokračovat měsíčním tempem 20 miliard eur. Změna nebyla nyní oznámena ani u dodatečného balíku peněz na odkup aktiv v objemu 120 miliard eur, který je platný do konce tohoto roku, přičemž nemá předem dané měsíční objemy. Nákupy v rámci APP nejsou časově omezené, centrální banka jen zopakovala, že skončí krátce před začátkem cyklu zvyšování sazeb. Reinvestování prostředků v tomto programu má probíhat i po začátku zvyšování úrokových sazeb.

Pokračovat bude ECB také v programu TLTRO III, jehož úkolem je cílené dodávání likvidity evropským komerčním bankám, které díky němu mají posílit úvěrování firem i domácností.

Euro vůči dolaru po konci zasedání Evropské centrální banky výrazně oslabilo, kurz EUR/USD se svezl z 1,1705 k 1,1680. Předtím jednotná evropská měna oslabila od rána ze zhruba 1,176 EUR/USD.

Tisková konference Christine Lagardeové

Během tiskové konference šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že ekonomika nyní ztrácí růstové momentum z léta rychleji, než se čekalo. Rizika jsou podle guvernérky ECB vychýlená jednoznačně směrem k pomalejšímu růstu, případně poklesu ekonomické aktivity.

"Budeme sledovat vše a jsme připravení využít všechny nástroje, které máme k dispozici, v plném rozsahu flexibility, jíž disponujeme, abychom odpověděli na aktuální situaci a její vývoj," prohlásila také během tiskové konference Lagardeová. "Odpověděli jsme okamžitě během první vlny epidemie a totéž uděláme ve vztahu k druhé vlně," dodala. ECB bude o nastavení měnové politiky opět rozhodovat 10. prosince.

"Dveře k prosincové akci ECB jsou otevřené dokořán. Doufejme, že se situace nezhorší ještě výrazněji, a ECB tak nebude nucena konat dříve, než nyní plánuje," uvedl šéf makroekonomického oddělení ING Carsten Brzeski.

Zářijová prognóza: Ekonomika eurozóny letos spadne o 8 %, v příštím roce o 5 % vzroste

V zářijové makroekonomické prognóze Evropská centrální banka zlepšila výhled vývoje ekonomiky eurozóny v tomto roce (na -8,0 % z -8,7 % podle červnového výhledu). Výhled pro roky 2021 a 2022 naopak mírně zhoršila (na +5,0 % z +5,2 %, respektive na +3,2 % z +3,3 %).

Výhled inflace pro letošní rok ponechala ECB v září beze změny na 0,3 %. V roce 2021 podle ECB inflace dosáhne 1 % (v červnu odhadovala 0,8 %) a v roce 2022 by měla inflace vystoupit na 1,3 % (proti červnu odhad beze změny).

Prognóza ze září nicméně nezohledňuje probíhající druhou vlnu nákazy covidem-19. Tento týden například Německo a Francie oznámily rozsáhlá karanténní opatření zahrnující mimo jiné zavření restaurací či kulturních zařízení. Mezinárodní měnový fond podle prognózy z poloviny měsíce čeká, že HDP eurozóny letos spadne o 8,3 %, v příštím roce by ekonomika měnového bloku měla podle MMF vzrůst o 5,2 %.

HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí spadl o 14,7 %, ceny v září klesly o 0,3 %

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí propadl proti předchozím třem měsícům o 11,8 %, nejvýrazněji od začátku měření v roce 1995. Meziročně HDP spadl o 14,7 %. Ekonomika EU ve druhém čtvrtletí spadla proti prvním třem měsícům roku o 11,4 % a meziročně klesla o 13,9 %. I v tomto případě jde o rekordní hodnoty. První údaje za třetí čtvrtletí budou zveřejněny v pátek.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v září meziročně klesly o 0,3 %, což je nová nejnižší hodnota za čtyři roky. V celé Evropské unii zpomalil růst spotřebitelských cen na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Data za říjen budou zveřejněna rovněž v pátek.

Eurozóna - vývoj HDP a inflace (meziročně)

Zdroj: ČTK, ECB, CNBC

Centrální bankyECBEurozónaEvropská ekonomikaKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika