Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 uzavřel na rekordu

Americké akcie v pátek zpevnily a index S&P 500 poprvé od září skončil na novém zavíracím maximu. Příznivé firemní výsledky převážily nad obavami z negativních hospodářských dopadů koronaviru.
Index Dow si připsal 1,37 % na 29 479,81 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 % na 3 585,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,02 % na 11 829,29 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,88 % na 23,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,893 %.
Akcie mediální společnosti Walt Disney (+2,10 %) posílily o zhruba dvě procenta. Firma sice vykázala čtvrtletní ztrátu, ta ale byla výrazně nižší, než očekávali analytici. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems (+7,x06 %) si připsaly dokonce sedm procent, protože jeho čtvrtletní výsledky ukázaly nárůst poptávky související s rozmachem práce z domova. Tyto zprávy podle analytika Toma Martina z Globalt Investments pomohly kompenzovat obavy z rostoucího počtu nových případů nákazy koronavirem.
Za celý uplynulý týden Dow zpevnil o 4,08 % a S&P 500 přidal 2,16 %, Nasdaq Composite ale oslabil o 0,55 %.
Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech začátkem týdne oznámily, že jejich vakcína proti covidu-19 je podle počátečních testů účinná z více než 90 %. Představitelé Evropské centrální banky i americké centrální banky však později varovali, že hospodářské vyhlídky zůstávají nejisté.
"Je těžké udržet optimismus, když počet případů nákazy koronavirem pokračuje v růstu," uvedl podle agentury Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solution. "Trh vidí světlo na konci tunelu, stále se však nacházíme v tunelu," dodal.
Dolar v pátek klesl, dařilo se jenu a franku
Na devizovém trhu v pátek posilovaly japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty. Těžily z obnovených obav z negativních dopadů pandemie covidu-19. Smazaly tak část ztrát z tohoto týdne, za kterými stál optimismus ohledně vakcíny proti koronaviru. Mírně rostlo také euro, které si kolem 22.00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba čtvrt procenta na 1,1832 USD.
Dolar ve stejnou dobu vykazoval vůči švýcarskému franku pokles o 0,2 % na 0,9127 CHF a vůči japonskému jenu ztrácel téměř 0,5 % na 104,63 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká investiční banka Goldman Sachs zaměstná na vyšších pozicích více žen a příslušníků menšin. Často čelila kritice, že povyšuje většinou bílé muže, a udržuje si tak mentalitu pánského klubu. Informoval o tom v pátek server BBC. Banka uvedla, že téměř polovina jejích nových partnerů bude pocházet z různorodého prostředí.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,3 %. Po zářijovém růstu o 0,4 % očekávali analytici zpomalení růstu na 0,2 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech začátkem listopadu klesla z říjnového sedmiměsíčního maxima. Předběžná hodnota indexu spotřebitelské důvěry pro listopad se snížila na 77 bodů z konečných 81,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici odhadovali další růst na 82 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Dow s na "hold" z "buy".
- Oppenheimer zvýšila cílovou cenu akcií Farfetch na 52 z 32 USD, Deutsche Bank na 60 z 38 USD, KeyBanc Capital na 65 z 50 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Unity Software na 95 z 80 USD.
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií Costco na 405 z 365 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Walt Disney na 160 ze 155 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Wiliams-Sonoma na 80 z 95 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií Biohaven Pharmaceuticals na 100 z 82 USD.
- Benchmark zvýšila cílovou cenu akcií Pinduoduo na 150 z 95 USD, KeyBanc Capital na 160 ze 100 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Applied Materials na 89 z 81 USD.
Výsledková sezóna
- Americká mediální společnost Walt Disney se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí propadla do ztráty 629 milionů USD po zisku 1,21 miliardy USD ve stejném období loňského roku. Ztrátu způsobily pandemie nemoci covid-19, kvůli které musela firma zavřít své zábavní parky v Kalifornii, a náklady na restrukturalizaci.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost Apple (v pondělí -2,00 %) pozastavila nové objednávky od tchajwanské firmy Pegatron. Příčinou je porušování pracovního práva v čínských továrnách firmy, uvedla v pondělí agentura DPA. Apple před několika týdny zjistil, že společnost porušila kodex chování pro dodavatele při zaměstnávání studentů.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer (v pondělí +7,69 %) a německá biotechnologická firma BioNTech (ADR na Nasdaqu +13,91 %) hlásí úspěch s vakcínou na covid-19. Experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy. Zpráva vyvolala převážně výrazně pozitivní reakci na akciových trzích.
- Šéfové amerických podniků čekají od nově zvoleného prezidenta Joea Bidena zejména větší předvídatelnost, méně překvapivých rozhodnutí a celkově tradičnější vztahy s Bílým domem. Chtějí také, aby se Biden hned na začátku zaměřil na boj s pandemií způsobenou šířením koronaviru. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.
- Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump krátce po volbách oznámil výměnu na postu amerického ministra obrany. Marka Espera ve funkci střídá dosavadní šéf Národního protiteroristického střediska Chris Miller. Donald Trump se podle některých komentářů v americkém tisku začíná loučit s těmi, kdo nejsou v "jeho táboře".
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Rigel Pharmaceuticals (v pondělí -0,38 %) s na "neutral" z "overweight".
- Oppenheimer snížila cílovou cenu akcií Biogen (v pondělí -28,17 %) na 300 z 370 USD, Mizuho na 244 z 282 USD. Regulátor neschválil firmě lék na Alzheimerovu chorobu.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií General Motors (v pondělí +3,98 %) na 50 z 35 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Zillow (v pondělí -12,54 %) na 118 z 80 USD, Susquehanna na 130 z 84 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií UnitedHealth (v pondělí +0,82 %) na 380 z 361 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Coty (v pondělí +9,07 %) na 6 ze 4 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Uber (v pondělí +7,38 %) na 45 z 35 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií XPO Logistics (v pondělí +3,01 %) na 115 z 85 USD, Cowen na 133 ze 119 USD.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) je v závěrečné fázi hodnocení navrhovaných změn u letadla Boeing 737 MAX (akcie Boeingu v úterý +5,20 %), které již téměř dva roky nesmí létat. Celý proces by měl být ukončen v příštích dnech a povolení k letům by mohl stroj získat 18. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
- Americká společnost Apple (v úterý -0,30 %) představila první vlastní mikroprocesor pro své osobní počítače Mac. Apple se tak odklání od technologie firmy Intel, jejíž čipy v počítačích Mac používá téměř 15 let. Nový procesor s označením M1 technologicky přiblíží počítače Mac chytrým telefonům iPhone, které Apple rovněž vyrábí. Firma doufá, že vývojáři nyní budou vytvářet aplikace, které budou fungovat na jejích telefonech i počítačích.
- Americká společnost Adobe (v úterý -4,06 %) koupí za 1,5 miliardy USD platformu pro řízení práce lidí z marketingu Workfront. Adobe tak získá další produkt, který pomůže k lepší spolupráci v době, kdy jsou miliony lidí nuceny pracovat z domova.
- Evropská komise zahájila s americkou internetovou společností Amazon (v úterý -3,46 %) řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že technologický gigant zneužívá svého silného postavení na trhu ve vztahu k obchodníkům, kteří své zboží prodávají jeho prostřednictvím. Oznámila to v úterý místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.
- Americká společnost Microsoft (v úterý -3,38 %) uvedla na trh novou generaci své herní konzole Xbox. Stalo se tak zhruba sedm let po debutu předchozí verze. Ve čtvrtek by pak na trh měla vstoupit nová generace konkurenční konzole PlayStation od japonské firmy Sony.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v září 6,436 milionu (odhad: 6,5 milionu, srpen: 6,352 milionu, revidováno z 6,493 milionu).
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Lyft na 48 USD z 37 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Lyft na 46 USD z 38 USD.
- Deutsche Bank zvýšila investiční doporučení na akcie Bank of New York Mellon na "buy" z "hold".
- Deutsche Bank zvýšila investiční doporučení na akcie Charles Schwab na "buy" z "hold".
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií BlackRock na 795 USD z 685 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Cigna na 280 USD z 253 USD.
- Oppenheimer zvýšila cílovou cenu akcií Amgen na 280 USD z 275 USD.
- Citigroup snížila investiční doporučení na akcie Morgan Stanley na "neutral" z "buy".
- Citigroup snížila doporučení na akcie Bank of New York Mellon na "neutral" z "buy".
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostly o 1,2 %. V předchozím měsíci se zvýšily o 1,4 % a analytici čekali, že nyní růst dosáhne 1,3 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly při očekávání 0,1% růstu po jejich zvýšení o 0,2 % v září. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin) se v říjnu zvýšila na 1,6 % z 1,7 % (odhad: +1,8 %), meziměsíčně naopak ceny stagnovaly po růstu o 0,2 % (odhad: +0,2 %).
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 7. listopadu nově 709 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy jich bylo 757 tisíc (revidováno ze 751 tisíc), a zároveň lepší, než čekali analytici (735 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 31. října 6,786 milionu. Po 7,222 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno ze 7,285 milionu) očekával trh pokles na 6,9 milionu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 4,278 milionu barelů (odhad: -0,913 milionu barelů, předchozí týden: -7,998 milionu barelů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v pondělí -1,54 %) ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o deset procent na 1,76 miliardy USD. Přispěl k tomu výtěžek z prodeje části podílu v japonské dceřiné společnosti. Zisk i tržby překonaly očekávání, a to hlavně díky nákupům amerických zákazníků z auta nebo přes aplikace a díky novým limitovaným nabídkám. Společnost také oznámila, že zvyšuje čtvrtletně vyplácenou dividendu o 3 % na 1,29 USD na akcii. Také hodlá uvést na trh vlastní produkty s náhražkami masa, na což negativně reagovaly akcie Beyond Meat (v řádném obchodování -4,05 %), která po skončení obchodování navíc oznámila horší než očekávané výsledky hospodaření a ztrácela dalších bezmála 30 %.
- Výsledky D.R. Horton (v úterý +9,21 %) ve 4QFY2020: Čistý zisk na akcii 2,24 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 6,40 miliardy USD (odhad: 5,84 miliardy USD).
- Výsledky Advance Auto Parts (v úterý -0,77 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,81 USD (odhad: 2,70 USD), tržby 2,54 miliardy USD (odhad: 2,48 miliardy USD).
- Provozovatel alternativní taxislužby Lyft (ve středu +1,00 %) nadále pociťuje dopady pandemie, i když jeho výsledky hospodaření se mírně zlepšily ve srovnání s předchozími třemi měsíci, kdy lidé zůstávali kvůli karanténě doma. Ztráta za tři měsíce do konce září činila 459,5 milionu USD, a mírně se tak zlepšila z 463,5 milionu USD před rokem.
- Výsledky Cisco Systems v 1QFY2021: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 11,9 miliardy USD (meziročně -9 %, odhad: -3 %).
- Výsledky Applied Materials ve 4QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,17 USD), tržby 4,69 miliardy USD (odhad: 4,6 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney ve 4QFY2020: Upravená ztráta na akcii 0,20 USD (odhad: -0,7 USD), tržby 14,71 miliardy USD (odhad: 14,15 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK