V USA již neplatí, že se lidé budou mít automaticky lépe než jejich rodiče. Bortí se americký sen?

Poválečný boom nastartoval ve Spojených státech, ale i jinde ve světě trend, díky kterému platilo, že se nová generace bude mít v životě takřka jistě lépe než ta předchozí. U lidí narozených v roce 1940 tomu tak v Americe bylo v devíti případech z deseti. V případě současných čtyřicátníků je ale šance na mezigeneračně lepší život již jen 50%. Trend křivek přitom naznačuje, že čísla mohou dále klesat.
Vždy platilo, že šanci na mezigeneračně finančně lepší život mají hlavně ti, jejichž rodiče mají nízké příjmy. Jinými slovy, čím chudší rodiče, tím větší šance, že jejich děti na tom budou lépe. Znepokojující ovšem je, že zatímco u lidí narozených v roce 1940 s rodiči v pátém příjmovém decilu byla šance na finančně bohatší život více než 90%, u lidí narozených v roce 1980 již není ani 50%, přičemž prudce padá i s jen mírným růstem příjmů rodičů.
Jedním z důvodů stále složitější pozice mladších lidí je zpomalování růstu příjmů. V roce 1964 byla v USA průměrná hodinová mzda v přepočtu na peníze z roku 2018 asi 20,30 USD, v roce 2018 však byla 22,65 USD. Za 54 let se tak zvýšila jen o 11,7 %.
To, co vypadá na první pohled hrozivě, ale ve skutečnosti nemusí být až taková katastrofa. Je sice pravda, že inflace zvyšuje ceny zboží i služeb, neplatí to ale plošně. Zatímco některé zboží zdražilo, jiné se stalo výrazně dostupnějším. To se týká třeba elektroniky, respektive většiny technologického zboží.
Důležité je ale také vnímat vývoj distribuce příjmů napříč společností. Zatímco v roce 1970 patřilo do skupiny s vyššími příjmy 28 % lidí a do skupiny s průměrnými příjmy 62 %, v roce 2018 již bylo ve skupině s vyššími příjmy 48 % lidí. Podíl lidí s nejnižšími příjmy přitom zůstává víceméně stabilní.
Šance mladých Američanů na to, že budou mít vyšší příjmy než jejich rodiče, klesají, to ovšem nutně neznamená, že se bortí americký sen. Podíl lidí spadajících do vyšší střední třídy mezi roky 1967 a 2016 narostl z 6 % na 33 %. To lze zjednodušeně přeložit tak, že do dnešního dne výrazně ubylo těch, kteří se mají špatně.
Americký sen dříve zahrnoval jakési přesvědčení, že finanční postup výše je nezadatelným právem každého jedince. To se mění, rozhodně to však neznamená, že by lidé ve Spojených státech generaci od generace chudli a měli před sebou vyhlídky na temnou budoucnost. Americký sen žije, jen jeho podoba se mění a finanční posun výše proti předchozí generaci vyžaduje větší úsilí.
Zdroj: World Economic Forum