Prudký růst inflace je tu. Opravdu?

Výhrůžky, že Spojené státy čeká období zvýšené inflace, se podle všeho naplňují. Ceny se po delší době začaly výrazněji zvyšovat. Najdou se ale i hlasy, které tvrdí, že nečelíme nijak dramatické situaci, a nabádají, abychom nahlédli pod povrch inflačních čísel.
Investoři se vysoké inflace obávají mimo jiné proto, že růst cen, jehož svědky v poslední době jsou, je něčím, co tu dlouho nebylo. Meziměsíční jádrová inflace v dubnu vyskočila na 0,92 %, a dostala se tak na úroveň, na které byla naposledy na začátku 80. let 20. století. Klíčový ukazatel meziroční inflace se pak zvýšil dokonce pošesté v řadě, což je rovnou historický rekord.
Růst inflace je všeobecným strašákem, Matthew Klein z Barron's ale uklidňuje, že většina tohoto trendu je dána vývojem cen v kategoriích, které souhrnně zastupují jen 13 % výdajů spotřebitelů. Velký vliv na růst cen má pandemie covidu-19. Ojetá osobní a nákladní auta zdražila v dubnu meziměsíčně o deset procent, ceny za pronájem vozidel se zvýšily dokonce o více než 16 %.
"Pokud bychom data očistili o oblasti, v nichž došlo ze specifických důvodů ke skokovému růstu cen, zjistili bychom, že vlastně žádné inflaci nečelíme," říká Michael Batnick z Ritholtz Wealth Management. "Může to znít jako vtip, je tomu však skutečně tak. Čísla bez kontextu nemají žádnou vypovídací hodnotu."
Jak vysvětluje Matthew Klein, prudký nárůst cen v některých oblastech je dán nízkou srovnávací základnou z loňského jara a léta, což dobře ilustruje například loňský propad cen letenek nebo ubytování, nebo zvýšenou poptávkou po specifických produktech a službách daných změnami v souvislosti s covidem-19.
"Je pravděpodobné, že s tím, jak se ekonomiky otevírají, porostou mimo jiné vlivem odložené poptávky i ceny. Jsem však přesvědčený, že jakmile se situace stabilizuje a zmizí jednorázové vlivy, bude inflace na úrovních, které nebudou z hlediska vývoje ekonomiky nijak problematické," uzavírá Michael Batnick.
Zdroj: The Irrelevant Investor