12 nástrojů, které lze (nejen) dnes využít k ochraně proti inflaci

Růst inflace je minimálně ve Spojených státech podle posledních dat hotová věc. Meziročně v dubnu spotřebitelské ceny v USA vzrostly o 4,2 %, tedy nejvyšším tempem od září 2008. Americká centrální banka opakuje, že na zvyšování úrokových sazeb je brzy a že vysoké tempo růstu cen je přechodnou záležitostí. Investoři, kteří předpokládají, že růst spotřebitelských cen bude pokračovat, by se ovšem měli na tento scénář připravit. Proti vysokému tempu růstu cen se mohou zajistit například následujícími nástroji.
Investoři hledající jistotu nemohou šlápnout vedle, pokud sáhnou po protiinflačních dluhopisech. Právě kvůli své oblibě mezi konzervativními investory jsou ale nyní poměrně drahé - vysoká poptávka vyhnala jejich ceny vzhůru a stlačila jejich budoucí výnosy. Desetileté americké protiinflační bondy dnes nabízejí záporný reálný výnos, přesto jsou jednou z nejčastějších voleb těch, kdo se chtějí pojistit, že jejich úspory nebudou centrálními bankami znehodnocovány.
Prakticky po celou uplynulou dekádu byla inflace utlumená, což bylo podle expertů i jedním z důvodů slabé výkonnosti komoditních fondů. Zrychlování růstu spotřebitelských cen by ale nyní mělo dále podporovat i komoditní ETF. Alternativní sázkou v oblasti komodit mohou být akcie jejich těžařů a zpracovatelů, a to včetně těžařů ropy a zemního plynu.
Pojistkou proti inflaci může být také dluh, konkrétně hypotéka. Ve Spojených státech se úrok hypoték s fixací na 30 let pohybuje kolem 3,3 %, přičemž ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller rostou aktuálně meziročně tempem nad 10 %. Podobnou úvahu lze aplikovat také na investice do komerčních realit.
Historicky je poměrně spolehlivou ochranou proti inflaci rovněž stavební dřevo. Pro většinu investorů není reálné koupit si vlastní les, na trhu je ale řada ETF nabízejících investování do akcií dřevařských firem.
Vývoj na trhu kryptoměn je stále více spjatý s vývojem na akciovém trhu, to ale neznamená, že kryptoměny přestávají být považovány za alternativu fiat peněz pod kontrolou centrálních bank a znehodnocovaných inflací. Kryptoměny jsou mimořádně volatilní, na druhou stranu bitcoin je naprogramovaný tak, že mince nad rámec pevně stanoveného množství 21 milionů nikdo nevytiskne, respektive nevytěží, a měnu tedy uměle neznehodnotí.
Na trhu měn je historií ověřenou sázkou švýcarský frank. V páru k americkému dolaru se za posledních 50 let švýcarský frank zhodnotil 4,7násobně. Ani tato sázka však není bez rizika, zvláště vezmeme-li v potaz, že základní úroková sazba švýcarské centrální banky je nyní -0,75 % a že náklady na investování do franku přes ETF nepatří mezi nejnižší.
Tradičně doporučovanou protiinflační sázkou je zlato. To v posledních sto letech fungovalo výrazně spolehlivěji než rezidenční nemovitosti. Žlutý kov dosahoval průměrného ročního zhodnocení 1,8 %, zatímco rezidenční nemovitosti jen 1 %. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že zlato nenabízí žádný dodatečný výnos či benefit, a také je nutné počítat s náklady na jeho bezpečné uskladnění.
Asi nejméně účinnou protiinflační sázkou je v současném prostředí držení hotovosti. Inflace míří vzhůru, centrální banky v čele s Fedem nicméně opakují, že se zvyšováním úrokových sazeb, které by se promítlo i do úročení finančních prostředků v bance, nebudou spěchat.
Zdroj: Forbes