Český průmysl slabý, ale ani oslabení koruny ho nespasí

Česká průmyslová produkce v listopadu 2012 po sezónním očištění meziměsíčně klesla o 0,8 %, meziročně o 3,9 %. Čekal se přitom pokles jen o procento. Pokud bychom očistili meziroční číslo o rozdílný počet pracovních dní, pokles by byl více než 6%. U zakázek došlo k dalšímu mírnému meziročnímu poklesu, celkově ale dochází zde ke stabilizaci obou složek (na nízké úrovni).
Elektrická zařízení a motorová vozidla jsou největším meziročním plusem, naopak hutnictví, slévárenství a základní kovy největšími mínusy.
Z Německa přicházejí rozporuplné informace. Na jedné straně stále slabý index nákupních manažerů, na druhé zlepšení v rámci Ifo (to ukazuje na obnovení růstu německého průmyslu v 1Q2013) či lepší objednávky v německém průmyslu. Společně se stabilizací domácí poptávky (což se ukazuje v domácích zakázkách) a se stabilizací situace v EMU opatrně očekáváme v 1Q2013 dosažení dna, posléze stagnaci ve 2Q2013. Z hlediska průmyslu tedy Českou republiku čeká nevalný rok.
Nakopne průmysl Česká národní banka?
Otázkou je, zda nemůže případně pomoci slabší koruna, o které jako o dalším kroku měnové politiky mluví ČNB. Domníváme se, že mírně ano, žádné zázraky se čekat nedají. Teoreticky by slabší koruna měla pomoci vývozu, realita je ale komplikovanější – jak ukazuje obrázek, směnné relace se v poslední době nechovají tak, jak bychom vzhledem k vývoji koruny čekali. Je tedy možné, že v případě umělého oslabení koruny to nebude jinak.
Vzhledem ke slabosti poptávky v EMU a slabému trhu práce se efekt z případné slabší koruny navíc neprojeví v širší ekonomice (skrze například vyšší najímání). Vyšší dovozní ceny jako logický důsledek slabší koruny budou brzdit spotřebu, přitom právě ta je největším problémem současné české ekonomiky.