Tématem roku 2013 bude strach z bankrotu

V tomto roce nebudou hlavním tématem dluhy, růst nebo recese, nýbrž bankroty. Nikdo je ale nebude nazývat pravým jménem. Bude k nim docházet pod zástěrkou "odpouštění dluhů" nebo "restrukturalizací budoucích závazků". Jaká další agenda čeká politiky a centrální bankéře v roce s nešťastnou třináctkou na konci?
Odpuštění řeckých dluhů
Rýsuje se plán, že by Řecku měly být odpuštěny dluhy držené veřejným sektorem (evropskými vládami a ECB). Za každé euro by oficiální věřitelé dostali jen 25 centů, což by výrazně snížilo dluhové břemeno Řecka, a tím usnadnilo splnění podmínek stanovených Troikou. Jakmile by Řecko takové dohody dosáhlo, dá se očekávat, že by ostatní země PIIGS začaly usilovat o totéž.
Neudržitelné veřejné výdaje vyspělých států
Veřejné výdaje, například penze ze státního průběžného systému, budou nadále velkým politickým tématem. Vlády budou nuceny znovu projednávat penzijní reformy, protože se budou snažit své veřejné finance dostat pod kontrolu. Ti, kteří na reformách prodělají nejvíce, vyjdou do ulic.
Další a další škrty
Škrtá se všude ve snaze učinit dluhové břemeno jen o trochu snesitelnějším. Kromě důchodů mají politici "spadeno" rovněž na dávky v nezaměstnanosti. Nezaměstnanost ale ve vyspělých státech příliš neklesá (spíše naopak). Až vyjdou do ulic miliony nezaměstnaných, kteří nemají nárok ani na podporu v nezaměstnanosti, nebudou protestovat proti ničemu jinému než defaultu státu (neschopnosti státu ustát svým závazkům z titulu sociálního pojištění).
Měnové války
Americký vládní dluh dosahuje 16 bilionů USD a podobně zadlužené jsou i ostatní vyspělé státy G7 (bereme-li v úvahu poměr zadlužení ve vztahu k HDP). Na dluhopisových trzích se stále častěji skloňuje pojem měnové války. Poprvé jej využil brazilský ministr financí Guido Mantega.
Většina věřitelů z rozvíjejících se trhů považuje politiku USA za negativní pro dolar. Americké ministerstvo financí se zaváže k politice silného dolaru, pokud asijští exportéři přestanou podhodnocovat své měny a zvýhodňovat svůj vývoz na americkém - světově největším - trhu. Vzhledem k pozici dolaru jakožto bezpečného přístavu je ale vysoce nepravděpodobné, že by se americkým autoritám podařilo dostat dolar níže, i kdyby mělo celkové zadlužení USA v důsledku toho klesnout.
Bonus: 5 rychlých predikcí nakonec
Angela Merkelová vyhraje německé celonárodní volby;
Silvio Berlusconi nepůjde do vězení;
španělský nemovitostní trh se výrazně propadne;
Dmitrij Medvěděv přijde o funkci ruského premiéra;
eurozóna NEzíská Nobelovu cenu za ekonomii.
Zdroj: CNBC