Přechodně vyšší inflace? Trh s důležitými komoditami naznačuje něco jiného
Pokračujícím procesem inflace může vláda tajně a nepozorovaně zkonfiskovat významnou část majetku občanů země. To není žádná konspirační teorie, to kdysi napsal slavný ekonom John Maynard Keynes. A právě inflaci se (ne)přímo věnuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil v několika svých krátkých poznámkách.
Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová si myslí, že je inflace v eurozóně stále pod kontrolou. V úterý uvedla, že by ECB neměla rychle zpřísňovat měnovou politiku v reakci na přechodné nabídkové šoky. Hezké.
Inflační tlaky obšem nadále rostou. Pamatujete si třeba, jak loni cena ropy klesla na téměř -40 USD za barel? Ano, za to, že si objednáte ropu, jste v té době (velice krátce) dostali celkem štědře zaplaceno. Nebylo kde ji skladovat. "V současnosti ale cena ropy Brent atakuje hladinu 80 USD za barel, WTI je na zhruba 75 USD. Ceny jsou tak nad úrovní z doby před pandemií covidu-19. A třeba Goldman Sachs zvýšila nedávno cílovou cenu barelu na 90 USD," připomíná David Navrátil z České spořitelny.
"Za růstem cen černého zlata je samozřejmě rychlé ožívání ekonomiky. Tomu ale neodpovídá nárůst dodávek ropy na trh. Zatímco průmysl je zhruba 3 % nad úrovněmi z konce roku 2019, dodávky ropy dlí asi 5 % pod tehdejší úrovní," shrnuje Navrátil.
Masivně také rostou ceny zemního plynu. Ve srovnání se začátkem roku 2020 vzrostly téměř pětinásobně, aktuálně na více než 80 EUR/MWh. A to tlačí výše také ceny elektřiny. Za růstem cen plynu stojí nízké zásoby, nízké dodávky z Ruska a Norska a také rostoucí ceny v Asii. Plyn v USA je levnější než v Evropě, ale vývozy naráží na kapacity přístavů. Začíná se mluvit o riziku výpadků během zimní sezóny.
Dražší elektřina se přitom postupně dotkne všech oblastí hospodářství. A ty firmy, které budou moci zvyšovat ceny, aby pokryly vyšší výrobní náklady, to udělají. Inflace v celé ekonomice tak bude nadále mít zdroj svého růstu. S přechodností vyšší inflace to tedy nemusí být tak jednoduché, jak zaznívalo (a stále, byť opatrněji, zaznívá) z Fedu nebo ECB.
Zdroj: Česká spořitelna
Aktuality
