Ochrání Fed ekonomiku před inflací, nebo inflace ekonomiku před Fedem?
Šance, že se růst inflace nakonec stane spouštěčem medvědího trendu na finančních trzích, roste, říká Eric Cinnamond ze společnosti Palm Valley Capital Management. Centrální banky v čele s Fedem podle něj nechaly měnové kohouty otevřené tak dlouho, že se z uvolněné monetární politiky stal kontraproduktivní nástroj, který nakonec může způsobit, že se roztočené akciové soukolí zadrhne.
Fed vytrvale uvádí, že chce vedle cenové stability zajistit také maximální širokou a inkluzivní zaměstnanost. Zkuste tohle říct americkým firmám, jejich reakcí bude salva smíchu. Společnosti trápí kritický nedostatek materiálů, ale i zaměstnanců. I proto ceny rostou vysokým tempem a Cinnamond je přesvědčený, že pokud se na tomto nic nezmění, stane se z přechodně zvýšené inflace trvalejší jev.
Cinnamond připouští, že ve světě přetrvává řada nejistot, ekonomika ani trhy podle něj už ale další podporu ze strany centrálních bank nepotřebují. "Pokud to Fed vidí jinak, měli by jeho představitelé odvrátit oči od tabulek a podívat se, jak vypadá skutečný svět," říká.
Fed je mnohými ekonomy považován za toho, kdo má moc zachránit nejen Ameriku před vysokou inflací. Cinnamond je ale přesvědčený, že to nakonec může být právě vysoká inflace, co nás zachrání před Fedem. "Čím déle bude centrální banka trh zaplavovat likviditou, tím křehčí bude situace na finančních trzích, a tedy i v ekonomice. Jakmile Fed utáhne měnové kohouty, začnou trhy opět reflektovat fundamenty. A čím dříve tato situace nastane, tím rychleji se trhy vrátí do normálu a stabilizuje se ekonomika. Vysokou inflaci bychom tedy měli vnímat jako řešení, ne hrozbu," vysvětluje.
Zdroj: Palm Valley Capital Management