Bank of America: 4 cesty, kterými se může ubírat globální energetická krize v příštích měsících
Vysoké ceny zemního plynu v Evropě, drahé uhlí v Číně a globálně zdražující ropa dokázaly rozkolísat náladu ve světové ekonomice. Jak se může situace, o které se bez obalu mluví jako o energetické krizi, dále vyvíjet? Francisco Blanch z Bank of America vidí hned čtyři možné scénáře.
Blanch, který v Bank of America odpovídá za globální analýzy trhů s komoditami a deriváty, vykresluje čtyři možné cesty, kterými se energetická krize může posouvat. Všechny počítají s postupným ochladnutím komoditního trhu, některé ale budou bolet o poznání více než jiné.
1. Růst cen energií povede k ekonomickému kolapsu
Podle Blanche připomíná růst cen ropy v letech 2007-2008. Tehdy za rok a půl barel zdražil z 50 na bezmála 150 USD. Pak přišla Velká recese a ceny ropy se zřítily. Pokud by ceny ropy nyní dále rostly, velké průmyslové podniky by mohly mít další důvod k citelnému omezení produkce, nemluvě o možných bankrotech. Recese by byla logickým výsledkem takového vývoje.
2. Větší produkce, nahrazení
Růst ceny (téměř) čehokoli by měl vést k navyšování produkce dané komodity, případně na straně spotřebitelů vést ke snaze o nahrazení daného zboží či suroviny něčím jiným. Američtí těžaři sice plánují navyšovat investice do nových ložisek, ale tyto plány jsou brzděny zájmy akcionářů, které zajímá zisk v krátkodobějším horizontu. S rostoucími cenami plynu a uhlí na druhé straně řada firem přechází na ropu jako zdroj energie, podle Mezinárodní energetické agentury by tak mohly přidat půl milionu barelů k denní poptávce.
3. Teplejší zima může pomoci (dočasně) problém vyřešit
Ceny energií před zimou rostou, topit se zkrátka musí. Nakupující na globálním trhu soupeří o omezené zdroje, což ceny tlačí vzhůru. Třeba ale zima nebude tak drsná, poptávka přirozeně ochladne a problém se pro danou chvíli částečně vyřeší sám. Možné to je, ale spoléhejte na přírodu.
4. Zvyšování sazeb dolehne na poptávku v ekonomice
Očekávané omezování kvantitativního uvolňování povede k růstu tržních sazeb, obecně zdražení úvěrů, ochladnutí hospodářského růstu, a tedy i poptávky po energiích. V roce 2022 by pak Fed mohl začít i se samotným zvyšováním sazeb. Uvidíme, tisknout se dají dolary i eura, ropa a plyn nikoli.
Zdroj: Bank of America
Aktuality
