Ekonomiky SCANNZ jako symbol drahého bydlení a nezáviděníhodné pozice centrálních bank
Ekonomiky Švédska, Kanady, Austrálie, Norska a Nového Zélandu, označované souhrnně akronymem SCANNZ, jsou si podobné v tom, že jsou relativně malé, otevřené, s velkou expozicí vůči komoditám a mají nezávislé měnové autority a vlastní měny. A všechny bojují s velice drahým realitním trhem.
Vzhledem k citlivosti těchto ekonomik na vývoj cen komodit jejich centrální banky v komoditně slabém období let 2014-2016 výrazně snižovaly úrokové sazby. To ovšem zároveň podpořilo poptávku po nemovitostech díky zlevnění hypoték. Další vlna snižování sazeb přišla v letech 2019 a 2020 a i ta přispěla k růstu cen realit.
Nyní i v těchto zemích výrazně roste inflace (Švédsko 6 %, Kanada 6,7 %, Austrálie 6,8 %, Norsko 4,5 %, Nový Zéland 6,9 %), tamní centrální banky jsou ale ve složité situaci. Zpřísňování měnové politiky je totiž rizikové z hlediska křehkosti realitního trhu.
"Nemyslím si, že bychom byli svědky systémového rizika, jako tomu bylo docela nedávno v zemích PIIGS. Pokud budou ale centrální banky zemí skupiny SCANNZ měnové kohouty výrazněji utahovat, můžeme být svědky zvýšeného tlaku na trhu s bydlením těchto zemí, a tedy i růstu jejich celkové zranitelnosti," varuje Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS