US MARKETOtevírá za: 9 h 58 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Investoři uvěřili slovům Fedu o přechodnosti zvýšené inflace, teď mohou narazit

Americká centrální banka dlouho tvrdila, že zvýšená inflace je přechodným jevem, a není proto potřeba s ní bojovat. Teď začíná otáčet, na červnovém zasedání Fed zvýšil základní úrokovou sazbu rovnou o tři čtvrtě procentního bodu, nejvýrazněji od roku 1994. Finanční trh stále čeká brzké odeznění vysoké inflace, jak ale upozorňuje hedgeový manažer a bloger Jesse Felder, tato tvrdohlavost může investory přijít draho. Svůj pohled na to, co může na trhu následovat, vysvětluje Felder sérií tweetů.

Inflace ve světě dále roste a je stále pravděpodobnější, že nepůjde jen o přechodnou záležitost, která rychle odezní. Trh je ale zarputilý a věří, že inflace se v rozvinutých ekonomikách brzy vrátí do blízkosti 2 %, tedy na úroveň, se kterou řada velkých centrálních bank pracuje jako s optimální hladinou růstu spotřebitelských cen.

Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke nedávno napsal, že jedním z nejdůležitějších faktorů je nyní ve Spojených státech (ne)důvěra lidí v odhodlání a schopnost centrální banky dostat inflaci pod kontrolu.

Problematické jsou v tomto ohledu dosavadní predikce Fedu. Centrální banka dlouho tvrdila, že zvýšená inflace je jen přechodnou záležitostí, a se svými makroekonomickými predikcemi už snad nemohla být více mimo mísu.

Platí přitom, že čím déle je zvýšená inflace realitou, tím menší je důvěra lidí ve schopnost autorit dostat růst cen pod kontrolu.

Investoři nevěří jen v to, že se ve Spojených státech inflace brzy vrátí na "standardní úroveň", ale i v to, že ke zkrocení inflace nebude muset Fed jít se základní úrokovou sazbou nad čtyři procenta.

Vzhledem k výši základní úrokové sazby v posledních letech by se mohlo zdát, že úroveň čtyř procent je velice vysoká, ve skutečnosti ale nelze hovořit o restriktivní měnové politice, dokud se sazba nedostane nad úroveň inflace.

Vezmeme-li v potaz současnou míru americké inflace a aktuální výši základní úrokové sazby Fedu, je skutečnost taková, že měnové kohouty nebyly nikdy v historii roztočené tak jako nyní.

Jak ovšem říká slavný investor Stanley Druckenmiller, nastavit měnovou politiku tak, aby byla skutečně restriktivní, nyní jednoduše není možné, a to jak kvůli valuacím na finančních trzích, tak kvůli míře zadlužení.

Výsledkem tak může být, že americká centrální banka dočasně pozastaví platnost inflačního cíle a bude tolerovat meziroční růst spotřebitelských cen tempem nad úrovní dvou procent. Pokud se tento scénář potvrdí, čeká nejen akciové trhy velké přeceňování.

Pět důvodů, proč (zatím) nekupovat americké akcie po poklesech

Pět důvodů, proč (zatím) nekupovat americké akcie po poklesech

Zdroj: The Felder Report

Americká ekonomikaAmerické akcieInflaceInvestiční a ekonomický výhledSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa