US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,30 %
Erste+0,06 %

Proč zrychlení růstu mezd v Česku nemusí roztočit mzdově-inflační spirálu?

V poslední době slýcháme, že zvyšování nominální mzdy stejnou měrou, jakou se zvyšují spotřebitelské ceny (takzvaně "o inflaci"), by vyvolalo roztočení mzdově-inflační spirály, a proto ke zkrocení inflace potřebujeme, aby zaměstnanci přistupovali k požadavkům ohledně růstu svých nominálních mezd pro příští rok umírněně a pomohli inflaci zastavit. V celé debatě o proinflačnosti růstu mezd ale většinou chybí její zasazení do kontextu vývoje reálné produktivity práce.

Redakce IW
Redakce IW
4. 10. 2022 | 17:27
Česká ekonomika

Produktivita v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,2 %. Reálné mzdy přitom ve stejném období prudce poklesly, oproti předchozímu roku o rekordních bezmála 10 %. Srovnáme-li aktuální data s koncem roku 2019, tedy dobou před pandemií, byla ve druhém čtvrtletí reálná produktivita práce na zaměstnance o 1,6 % nižší. Průměrná reálná mzda pak ve stejném období poklesla o 5,6 %.

Jinými slovy, z makroekonomického pohledu v letošním roce i ve srovnání s předpandemickým obdobím mzdové náklady firem na jednotku produkce rostly pomaleji než koncové ceny, za které byly firmy schopny prodávat na trhu své výrobky.

Čistě optikou očekávaného vývoje produktivity práce v příštím roce, kdy například Česká národní banka předpovídá její růst v průměru o 0,4 %, není důvod, aby nominální mzdy o očekávanou inflaci nerostly. Mzda či plat jsou koneckonců jen jiným označením pro cenu práce. Rostou-li v ekonomice všechny ceny i produktivita, dříve nebo později se tomu musí přizpůsobit také nominální mzdy.

Reálné mzdy a produktivita práce v ČR

Určitým argumentem pro pokračující pokles reálných mezd by tak mohlo být spíše to, že od rok 2016 až do začátku loňského roku jejich dynamika naopak produktivitu předbíhala, čímž byl zároveň přiživován růst cen. Obzvlášť patrné to bylo zejména v roce 2020, kdy na jedné straně produktivita práce vlivem uzavírek výrazně klesla, současně však v návaznosti na masivní fiskální stimuly reálné mzdy v průměru dále rostly.

Druhým důvodem, který by mohl výrazné zrychlení dynamiky mezd přibrzdit, by mohlo být to, že koncové ceny pro spotřebitele aktuálně rostou přece jen o něco pomaleji než ceny výrobních vstupů, což ilustruje rychlejší růst cen průmyslových výrobců oproti cenám spotřebitelským. Vzhledem k napětí na trhu práce nicméně další pokles reálných mezd v příštím roce neočekáváme. To zároveň znamená, že jejich nominální růst by mohl být dvojciferný. Ani to by ale neznamenalo roztočení mzdově-inflační spirály.

Autorem textu pro deník E15 z 15. září 2022 je ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.

Mzdově-inflační spirála: Ekonomická kuchyně je naložená ingrediencemi, začne se ale opravdu vařit ve velkém?

Mzdově-inflační spirála: Ekonomická kuchyně je naložená ingrediencemi, začne se ale opravdu vařit ve velkém?

Česká ekonomikaČeská republikaInflacePlaty a osobní ohodnocení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná