US MARKETOtevírá za: 5 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tři témata, která navedou trhy do roku 2024

V letošním roce finanční trhy do značné míry prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není ale jisté, že jim to vydrží i v dalších kvartálech, varují experti z Fidelity International. Toto jsou tři témata, jež podle nich budou hrát v ekonomice a na trzích významnou roli nejen ve zbytku roku 2023, ale i ve výhledu do toho příštího. Jsou jimi odolnost, refinancování firemních úvěrů v prostředí vyšších sazeb a pokračující riziko recese.

Dokáže firemní sektor odolávat vyšším sazbám?

Míra inflace během třetího čtvrtletí poklesla. Ale pozor, za celkovým číslem se skrývá řada protichůdných trendů a faktorů. Stále platí, že se zpřísnění měnové politiky centrálních bank ještě nepropsalo do reálné ekonomiky v míře, v niž doufaly měnověpolitické autority. Mnoho firem například inkasuje již výrazně zvýšené úroky ze svých vkladů, ale (ty, jež si zafixovaly podmínky na více let) zatím nepřiplácí za obsluhu svého dluhu, který nahromadily za extrémně výhodných podmínek během pandemie, kdy byly sazby na nule.

Mechanismus přelití měnové politiky do reálné ekonomiky tedy nemusí být nefunkční, ale pouze přibrzděný. Situace se může rychle obrátit s tím, jak některé velké podniky začnou příští rok ve větší míře refinancovat své dluhy. A i proto je tak podstatné, v jakém horizontu a jakým tempem začnou centrální banky opět snižovat úroky.

Analytici z Fidelity International očekávají v příštích šesti měsících celkově mírný růst cen a upozorňují na přetrvávající tlaky v dodavatelských řetězcích v sektorech, jako jsou průmyslová výroba nebo komunikační služby. Vysoká inflace jako největší problém uplynulých dvou let ještě vyřešena není.

Vyšší sazby po delší dobu?

Centrální bankéři se poučili ze svých chyb před dvěma lety a tentokrát nehodlají inflační tlaky podcenit. Jejich poselství pro finanční trhy z posledních týdnů se zdá být jasné – sazby zůstanou výše po delší dobu. Jde však o riskantní strategii, zejména s rychle se blížícími splatnostmi korporátních úvěrů. Analytici z Fidelity International očekávají u společností, jež sledují, nárůst úrokových nákladů o 15-25 %.

Situace zůstává nejistá a riziko recese nepominulo. Ve Fidelity International na prahu čtvrtého kvartálu 2023 odhadují 60% pravděpodobnost cyklické recese, při níž míra nezaměstnanosti v USA v příštích 12 měsících vystoupá na 4,4-6,5 %.

Čína jako příležitost uprostřed nejistoty?

Jednou z překážek oživení Číny po pandemii je malá důvěra spotřebitelů. Roky v lockdownu udělaly s psychikou Číňanů své. Politici si také uvědomují, jak velký význam pro náladu ve společnosti mají klíčová odvětví, jako je nemovitostní sektor. Je přitom nepravděpodobné, že by čínští spotřebitelé začali výrazněji utrácet, dokud je velká část jejich bohatství vázána na trhu s bydlením, který jako celek klesá.

Peking upravil některé podmínky pro nákupy domů a získání hypoték, aby realitní sektor oživil. Analytici z Fidelity International nicméně neočekávají žádné plošné stimuly, politici v Číně si totiž uvědomují riziko spojené s dalším roztáčení dluhové spirály. Čína tak má před sebou stále hodně práce, dílčí podpůrná opatření ale mají pozitivní vliv. A čínské akcie se jako celek obchodují s téměř historickým diskontem vůči světovým trhům. Odvážní investoři to mohou vnímat jako zajímavou příležitost.

Zdroj: Fidelity International

Centrální bankyČínaEkonomické a politické hrozbyEmerging marketsFiremní dluhopisyInflaceReceseSvětová ekonomikaÚrokové sazbyÚvěryVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa