Světová ekonomika: Je nejméně zle za sedm měsíců, v Česku si to ale zatím moc neužíváme

Tento týden byl zveřejněn výsledek nejdůležitějšího konjunkturální průzkumu světové ekonomiky, který ukázal na nejlepší náladu za posledních sedm měsíců. Globální kompozitní index nákupních manažerů (PMI) v lednu vzrostl z prosincové úrovně 51 bodů na lednových 51,8 bodu. Na začátku roku tak dynamika světové ekonomiky dále zrychlila s tím, že také vzrostlo tempo růstu nových zakázek.
I v lednu platilo, že rozvíjejícím se ekonomikám se v průměru dařilo lépe než těm rozvinutým. Na lednovém zvýšení globálního kompozitního indexu nákupních manažerů se podílely oba dílčí indexy, tedy za zpracovatelský průmysl a za služby. Globální index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl ze 49 bodů na 50 bodů a po poměrně dlouhé době se dostal alespoň na klíčovou 50bodovou hranici, která odděluje pásmo očekávané ekonomické expanze a kontrakce. Index nákupních manažerů ve službách pak vzrostl z 51,6 bodu na 52,3 bodu.
V rámci jednotlivých velkých ekonomik se v průzkumu nejvíce dařilo Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Spojenému království. Na opačném konci pomyslného žebříčku skončily Francie, Kanada a Německo. Právě (ne)kondice největší evropské ekonomiky by nás v České republice měla zajímat.
V Česku máme k dispozici pouze PMI za průmyslový sektor. Český průmysl je nyní v poměrně silné kontrakci (navzdory optimistickému meziměsíčnímu vývoji loni v prosinci). PMI v lednu dosáhl jen 43 bodů, byť šlo o mírné zlepšení oproti předchozímu měsíci. Český průmyslový sektor tak do značné míry kopíruje malátnost toho německého (v lednu PMI jen 45,5 bodu). Jestli Německo jako nemocný muž Evropy soustavně kýchá, my v Česku máme stále vysokou horečku.