US MARKETZavírá za: 2 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Těžká volba pro Německo. Nakopne příští vláda uvadající ekonomiku?

Německo čekají v únoru předčasné parlamentní volby. Příští vládu a celou zemi čeká nesnadný úkol – nastartovat silnější hospodářský růst a zajistit si konkurenceschopnost na globální scéně.

Volby ve Spojených státech, největší politické téma roku, jsou minulostí. O nejvíce vyhlížené politické události pro rok 2025, minimálně v Evropě, se rozhodlo krátce po nich. V Německu se 23. února uskuteční předčasné parlamentní volby. Dohodli se na tom dosud vládnoucí socialisté (SPD) s opozičními křesťanskými demokraty (CDU). Právě ti jsou v tuto chvíli jasnými favority (v průzkumech volebních preferencí mají přes 30 %), s náskokem před krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AFD, okolo 20 %) a SPD (15 %).

Podobně jako v USA bude zásadním tématem voleb ekonomika. Na rozdíl od té americké je ta německá v mizerné kondici – druhý rok v řadě směřuje k poklesu, přičemž již od roku 2021 vykazuje velice slabou mezikvartální dynamiku. Zvláště citelný je útlum v průmyslu, a to včetně páteřních oborů, jako jsou automobilový průmysl, chemický průmysl nebo strojírenství. Celková průmyslová produkce tak trendově klesá již sedmý rok v řadě, z vrcholu v roce 2017 se propadla již o 16 %.

Německo - průmyslová výroba (meziročně v %)

Německo - průmyslová výroba (meziročně v %)

Do jaké míry jsou německé problémy cyklického (v zásadě dočasného), a naopak strukturálního (dlouhodobého) charakteru? Pravděpodobně jde o kombinaci obou faktorů, nicméně postupně začínají převažovat strukturální neduhy, od přebujelé byrokracie po dlouhodobou podinvestovanost.

K tomu přidejme vyčerpaný hospodářský model, který byl založený na levných energiích z Ruska a rostoucích vývozech do Číny. Právě obchodní vztah Německa a Číny se v posledních letech výrazně proměnil. Kvůli posunu Číny vzhůru ve výrobních řetězcích se z klíčového dovozce německých průmyslových výrobků stal tvrdý konkurent. Příklad automobilového průmyslu je zářný, ale zdaleka ne jediný.

Německo - vývoj HDP v jednotlivých čtvrtletích (meziročně v %)

Německo - vývoj HDP v jednotlivých čtvrtletích (meziročně v %)

První věcí na seznamu priorit nové vlády tak bude zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky a nastartování živějšího hospodářského růstu. Tato snaha se přitom může odehrávat v prostředí, ve kterém (nejen) Německo zasáhne zvýšení cel ze strany Spojených států, jež Donald Trump sliboval před volbami. Připomeňme, že Německo patří s 10% podílem exportu zboží do USA v této věci k vůbec nejzranitelnějším ekonomikám v Evropské unii.

A to není dobrá zpráva ani pro Česko. Přestože tuzemské vývozy do Spojených států nejsou ani zdaleka tak významné, nárůst protekcionismu by mohl mít na českou ekonomiku nepřímý dopad právě skrze našeho největšího obchodního partnera.

Zdroj: ČSOB

Česká ekonomikaEkonomikaEvropaEvropská ekonomikaNěmeckoVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa