Český trh práce v roce 2025: Nárůst míry nezaměstnanosti, automatická valorizace minimální mzdy a více peněz pro zaměstnance

Trh práce v České republice budou v roce 2025 charakterizovat tři hlavní faktory – nárůst nezaměstnanosti v prvním kvartálu, růst mezd a zásadní změny v zákoníku práce, které se týkají především automatické valorizace minimální mzdy a zrušené zaručené mzdy. Firmy se budou muset přizpůsobit novým podmínkám, aby na zamrzlém trhu práce zůstaly atraktivními zaměstnavateli a udržely si talenty a kvalifikované pracovníky.
Na začátku roku lze očekávat další nárůst míry nezaměstnanosti. Hlavním faktorem bude pokles výkonu německé ekonomiky, která je pro české podniky klíčovým obchodním partnerem. Nejvíce zasažen bude automobilový sektor a jeho dodavatelský řetězec, který se potýká s poklesem zakázek od německých odběratelů. České firmy napojené na německý průmysl, zejména dodavatelé pro automobilky, budou nuceny optimalizovat provozy a revidovat náklady, což se projeví snížením počtu pracovních míst a propouštěním. To může zasáhnout i subdodavatelské řetězce v dalších odvětvích, jako jsou strojírenství či elektrotechnický průmysl.
Vedle toho se na vývoji nezaměstnanosti podepíše v reakci na makroekonomickou nejistotu i obecná opatrnost firem. Zaměstnavatelé si budou více hlídat náklady na pracovní sílu a mohou být opatrnější při náboru lidí. Spíše než na přijímání nových zaměstnanců se zaměří na efektivitu stávajících týmů. To se ostatně projevilo již během letošních sezónních období a ve snížené poptávce po brigádnících.
Podle průzkumu Pracovní plány pro rok 2025, který provedla společnost Randstad, očekává navýšení mzdy 69,6 % zaměstnanců. Většina z nich předpokládá, že se jim mzda zvýší o 1–10 %, přičemž 29,1 % zaměstnanců počítá s růstem o 6–10 % a 22,6 % s růstem o 1–5 %. Pouze 3,8 % respondentů se obává, že zaměstnavatel jejich mzdu sníží. Zaměstnanci přidávání očekávají, přičemž klíčovým faktorem bude i nová valorizace minimální mzdy, která může vytvářet tlak na růst mezd u pozic s nižší kvalifikací. Více než polovina oslovených zaměstnanců by považovala za uspokojivý růst mezd do 10 %. A mohl by být reálný, protože navýšení mezd o 6–10 % plánuje většina zaměstnavatelů.
Začátek roku přinese dvě zásadní změny v oblasti odměňování zaměstnanců – automatickou valorizaci minimální mzdy a zrušení zaručené mzdy. Minimální mzda se nově bude automaticky odvíjet od průměrné mzdy a bude jasně predikovatelná na dva roky dopředu díky koeficientu, který stanoví vláda. To přinese zaměstnavatelům větší předvídatelnost mzdových nákladů a zaměstnancům stabilitu v příjmech. Společně se zrušením zaručené mzdy to povede k výraznému snížení administrativní zátěže pro firmy a eliminuje to riziko kontrol a pokut ze strany inspektorátů práce. Odstranění zaručené mzdy firmám poskytne větší volnost ve stanovování mzdových podmínek, což jim umožní lépe reagovat na aktuální potřeby trhu.
Zdroj: Randstad