Evropská centrální banka podle očekávání nechala sazby nezměněné. Plán B neexistuje, říká Mario Draghi

Ve čtvrtek zasedala ECB, aby rozhodla o sazbách. Podle očekávání je nezměnila, klíčová sazba zůstala na 0,75 %, a to i navzdory datům o dalším zpomalení ekonomické aktivity v eurozóně. Událost komentuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Ve čtvrtek zasedla rada ECB, aby rozhodla o sazbách na příští měsíc. Podle očekávání ponechala sazby nezměněné, ale spekulovalo se o tom, že na Maria Draghiho bude vyvíjen nátlak, aby přišel s plánem B. Ten by měl zahrnovat snížení úrokových sazeb, novou vlnu dlouhodobých půjček bankám a snahu podpořit firmy, aby si více půjčovaly. Draghi však na tiskové konferenci prohlásil, že žádný plán B ECB nemá.
"ECB musí začít přemýšlet nad alternativami vývoje. Musí mít připravený plán počítající s nekonvenčními opatřeními pro případ, že by se oživení nekonalo," říká Martin van Vliet, ekonom z ING Bank.
14:35 Tisková konference začíná.
14:36 Draghi: Budeme udržovat přizpůsobivou monetární politiku tak dlouho, jak bude třeba.
14:36 Situaci na trzích v Evropě bedlivě sledujeme.
14:37 Výsledek HDP ve 4Q byl slabý kvůli oslabení domácí poptávky a slabým exportům.
14:38 Eurozóna by měla v exportech profitovat ze zlepšující se celosvětové poptávky.
14:38 Zlepšení na trzích se promítne i do reálné ekonomiky.
14:40 Úvěrové podmínky pro malé a střední podniky jsou jedním z důvodů malé poptávky po půjčkách.
14:43 Vlády se musí snažit dále prosazovat strukturální reformy, aby snížily vládní deficity.
14:46 Měli jsme "rozsáhlou" debatu na téma, jestli změnit sazby, nebo ne.
14:46 Je důležité, aby se snížila fragmentace úvěrových trhů mezi zeměmi eurozóny.
14:47 Je třeba si uvědomit, co ECB může udělat a co ne. Nemůžeme kompenzovat nedostatek kapitálu v bankovním systému, a nemůžeme za vlády uvádět v praxi strukturální reformy.
14:48 Musíme důkladně zvážit, co uděláme, než to uděláme.
14:53 Sledujeme všechna data a jsme připraveni zasáhnout. Ale je třeba si uvědomit, že naše nástroje nejsou tolik účinné.
14:54 ECB nenavrhovala, aby pojištění střadatelé na Kypru byli zasaženi. Stejně tak s tím nepočítal MMF ani Evropská komise. První plán, s nímž Kypr přišel "nebyl chytrý", ale byl rychle napraven.
14:57 Měnový kurz není cílem naší politiky, ale je nutný pro růst a stabilitu.
14:59 To, co se stalo na Kypru, nás podpořilo v přesvědčení, že musíme podporovat euro a zajistit cenovou stabilitu.
15:00 Díky OMT (Outright Monetary Transactions) jsme v dobré pozici na řešení krizí.
15:01 Kypr není model. Předseda Euroskupiny Dijsselbloem byl podle mě jen špatně pochopen.
15:02 SSM (Single Supervisory Mechanism) nám pomáhá vnést světlo do jednání národních centrálních bank a předcházet krizím.
15:05 Je nezbytné, abychom měli evropský rámec pro restrukturalizaci bank.
15:08 Bail-in sám o sobě není problém.
15:10 To, co bylo špatně v kyperské ekonomice, nepřestane být problém, ať už v eurozóně zůstanou, nebo ne. Odchod z eurozóny však s sebou nese mnoho rizik - Kypr by se tak se svými problémy potýkal sám v mnohem horším prostředí.
15:13 Pokles domácí poptávky způsobila nejistota na trhu a nedostatek důvěry investorů.
15:16 V případě Kypru jsme jednali přesně tak, jak můžeme. Nebyl to politický krok, měli jsme k tomu mandát. Politický krok by byl, kdybychom to neudělali.
15:19 Necelá polovina LTRO byla již splacena.
15:21 Monetární vliv OMT je velmi mocný - nejen na státní dluhopisy.
15:24 Nic na trhu nenaznačuje, že by ELA (Emergency Liquidity Assistance) byla ostatním nadřízená.
15:25 Země, kde bankovní systém převyšuje velikost ekonomiky, jsou více zranitelné. Vidíme to všude. Jakýkoli pohyb na trzích je zasahuje více.
15:26 To, že má země špatný business model, se zjistí až ve chvíli, kdy nastane krize.
15:29 Zvažujeme standardní i nestandardní opatření. Uvědomujeme si data, která naznačují slabý vývoj eurozóny v první čtvrtletí.
15:31 Existuje spousta důvodů pro pohyby měnového kurzu - všechny je sledujeme, ale sledujeme kompletní obrázek, ne jednotlivé dílky.
15:33 Pokládáte tak hypotetické otázky, že na ně nemám odpovědi (co se stane s pomocí Kypru, kdyby se rozhodl opustit eurozónu?).
15:34 Je těžké se mě ptát na to, co by se stalo kdyby... Plán B nemáme. Nepředpokládáme, že Kypr eurozónu opustí, takže nemůžu říct, co by ses stalo s ELA, kdyby tak učinil.
15:35 Opakuji, že Kypr není model. Pan Dijsselbloem byl špatně pochopen.
15:37 Tisková konference končí.
Míra nezaměstnanosti se v únoru udržela na rekordním maximu 12 %.
Inflace nezpomalila tolik, jak se očekávalo. Oproti lednovým 1,8 % v únoru zmírnila na 1,7 %, přestože se čekalo snížení na 1,6 %. Poprvé za dva roky se již druhý měsíc za sebou udržela pod 2% stropem stanoveným ECB.
Trhy zasáhly i negativní výsledky indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v evropských zemích i celé eurozóně za březen. Německo a Irsko se propadly pod hranici padesáti bodů a eurozóna spadla na tříměsíční minimum.
Špatně dopadly i výsledky indexu nákupních manažerů v sektoru služeb, který se v březnu propadl o jednu desetinu bodu více, než se čekalo a dostal se na nejnižší hodnotu od loňského října. Sektor služeb se tak již čtrnáctý měsíc v řadě nachází pod hranicí padesáti bodů. V zemích eurozóny nejvíce sektoru ublížil nízký příliv nových firem do odvětví, který klesl nejvíce od loňského září. Index dosáhl v eurozóně hodnoty 46,4 bodu (předpokládalo se 46,5 bodu, v únoru: 47,9 bodu). PMI Composite v souladu s předpoklady spadl na 46,5 bodu po únorovém výsledku 47,9 bodu.
Šéf ECB Mario Draghi bude určitě čelit dotazům na Kypr, který v úterý odhalil detaily dohody s Troikou ohledně záchranného balíčku. První část evropské finanční pomoci by země měla dostat na začátku května. Ve středu se také Troika shodla na tom, že Mezinárodní měnový fond přispěje k záchraně Kypru 10 % celkové částky, tedy jednou miliardou eur.
Minulý měsíc Mario Draghi oznámil, že rada důkladně zvažovala možnost změny sazeb, ale nakonec se rozhodla je zachovat na stejné úrovni. Současně tehdy prohlásil, že míra nezaměstnanosti, především mezi mladými lidmi, je tragická.