O tomhle jsou teď investice do emerging markets

Marc Chandler, šéf měnových strategií v Brown Brothers Harriman, spolu se svým kolegou Ilanem Solotem prezentují výhled na klíčový vývoj ekonomik a měn na sedmi rozvíjejících se trzích.
1. Čína se více zaměří na inflaci
Politici se budou zaměřovat na zchlazení sektorů, které se snaží ovlivňovat, jako jsou trh bydlení a některé součásti bankovního systému. Spoléhají se spíše na makroekonomická opatření než "neomalené" instrumenty, jako jsou úrokové míry. Pokud má dojít k pohybu sazeb, logickým krokem může být jedině růst depozitních sazeb (za účelem "chlazení" nemovitostního trhu nabídnou alternativní formu úspor, zatím totiž převládají negativní reálné sazby).
George Soros vidí jako hlavní riziko čínské ekonomiky její přehnanou orientaci na zahraniční trh a skutečnost, že zpomalující světová ekonomika není schopna absorbovat rostoucí vývoz z Číny. Ta musí změnit svůj růstový model a přeorientovat se na domácí poptávku.
Kurz čínského jüanu by měl jít do strany s mírným rizikem oslabování. Politici chtějí letos udržet reálný efektivní kurz stabilní a zintenzivňují svou rétoriku o měnových válkách. V asijském regionu ale zatím udává tón japonský jen.
2. Brazílie začne nejspíše brzy utahovat monetární politiku
Závěr dlouhou očekávaného březnového mítinku měnového výboru brazilské centrální banky COPOM (Comitê de Política Monetária) nechává dveře otevřené nárůstu úrokových sazeb – s velkou pravděpodobností v půlce dubna. Mohl by začít 50 bazickými body, nejspíše ale bude co nejmenší. Poslední data z ekonomiky nejsou špatná a vláda se stále více obává rostoucí inflace.
FX výhled Brown Brothers Harriman zůstává nezměněn: USD/BRL by měl být během periody spíše stabilní a obchodovat se v rámci pásma 1,95 až 2,00. Jakékoli výkyvy by měly být chápány jako příležitost k obratu. Lze očekávat, že brazilské autority budou využívat pouze jednoho nástroje.
3. Mexiko snížilo sazby, přesto peso zůstává silné
Silnější peso bylo důvodem pro rozhodnutí snížit sazby, ale ne hlavním. Nad rally mexické měny po rozhodnutí centrální banky ale kroutí všichni hlavou. Co za ní stojí?
1. Samotný výrok mexické centrální banky. Trh věří, že by tím uvolňování mělo skončit.
2. Nedostatek jiných vhodných long opcí pro FX obchody na emerging markets.
4. Maďarsko: Politická rizika na prvním místě
Politická rizika se začínají materializovat do cen aktiv. Premiér Orbán si znovu znepřátelil zahraniční banky. Spekuluje se o znárodnění. Novým prezidentem maďarské centrální banky se stal György Matolcsy - jeho jmenování bylo očekávané, přestože se spekulovalo také o pro trh snesitelnějších variantách. Ihned odvolal dva členy měnového výboru, čímž totálně pohřbil nezávislost centrální banky. Změny schválené parlamentem o omezení pravomocí Ústavního soudu investory rovněž neuklidnily.
Reakcí Evropské komise a MMF bude pravděpodobně zpřísnění požadavků na zkrocení nadměrného deficitu. Zprávy z Maďarska přicházejí negativní a v blízké době se na tom pravděpodobně nic nezmění. EUR/HUF se zhruba měsíc obchodoval nad 300 – ke změně negativního sentimentu dochází jen pozvolna.
5. Fundamenty a politická situace mluví proti Turecku
Deficit běžného účtu se výrazně zhoršuje a odmazává většinu zisků na tureckých aktivech z loňského roku. Centrální banka se bude snažit zabránit přílišnému posílení liry a bude se snažit zbrzdit dovoz. Zda budou makrodata důvodem pro další uvolňování výpůjční sazby, není zatím jisté, zvýšení povinné míry rezerv ale vypadá pravděpodobně. Nedochází ani ke zlepšení struktury deficitu. Přímé zahraniční investice zůstávají slabé, většinu schodku proto financuje krátkodobý kapitál.
Za takových okolností lze jen těžko mít na tureckou liru optimistický výhled, nahoru ji nemůže dostat nic kromě všeobecného rizikového apetitu. Díky tomu by měla zůstat vcelku stabilní, a tím pádem dobrou volbou pro střednědobé carry trades.
6. Korejská aktiva, obzvláště jihokorejský won, čekají horší časy
Rada bezpečnosti OSN schválila tvrdší sankce proti Severní Koreji, ke kterým se kupodivu připojila i Čína. Eskalace tlaků na korejském poloostrově většinou znamenaly velké nákupní příležitosti pro jihokorejská aktiva. S investicemi do tohoto regionu je ale potřeba zacházet s opatrností. Jihokorejský won zůstává pod tlakem při kombinaci geopolitických tlaků a slabosti japonského jenu.
7. Indie se možná neubrání zhoršení ratingu
Indický rozpočet byl pro trhy velkým zklamáním. Doufalo se v pozitivní překvapení, protože se vláda bude snažit vyhnout se downgradům. Některá z opatření působí populisticky, což zvyšuje riziko, že vláda podlehne předvolebnímu tlaku Sonii Ghándí.
Indická centrální banka bude nejspíše dále uvolňovat monetární politiku, ale načasování zůstává nejisté. Doporučení na indickou rupii mění Brown Brothers Harriman na neutrální z pozitivního, které měli před zveřejněním rozpočtu.
Zdroj: Brown Brothers Harriman