Evropané stále milují euro, ale Evropská unie jim tolik nevoní

Nedávný průzkum evropského veřejného mínění Pew Research Center ukazuje, že krize finančního systému a zaměstnanosti ohrožuje evropskou integraci. Přesto se ale žádná z členských zemí nechce vrátit ke své původní měně. Zajímavý pohled nabízí Pew také na evropské stereotypy.
Jak poodhalila studie Pew Research Center nazvaná Global Attitudes Project, jen za rok 2012 klesla celková podpora Evropské unie z 60 na 45 %.
Přesto však Evropané stále preferují euro před návratem ke svým původním měnám.
Co vysvětluje tuto divergenci? Autoři studie poukazují na rozšiřující se propast mezi veřejným míněním Německa a zbytku Evropy. Francouzi (stejně jako jižní národy) jsou stále pesimističtější ohledně budoucnosti a přesvědčenější o tom, že nejpalčivější evropský problém představuje nezaměstnanost. Od svého věřitele - Německa - se liší hlavně v názorech na efektivnost evropských politických institucí.
Skutečnost, že se veřejné mínění neodvrátilo od eura jakožto společné měny, není náhoda. Evropská ekonomická integrace je politickým projektem, který se snaží nejen zajistit rovnováhou moci, ale také optimální fungování měnové unie.
Neil Irwin k současné finanční krizi ve své knize "The Alchemists" podotýká, že Francouzi podpořili znovusjednocení východního a západního Německa jen za podmínky, že se Německo připojí k měnové unii.
Co z průzkumu vyplývá?
Periferní ekonomiky věří, že Německo a evropské instituce cítí závazek podpory oživení v rámci měnové unie. Jinými slovy, spoléhají se na bailouty. Například Matthew O'Brien ale varuje, že se politika obrátí proti společné měně dříve, než k něčemu takovému bude moci vůbec dojít.
Na závěr malé odlehčení, ať nekončíme tak pesimisticky: Evropské stereotypy podle výsledků průzkumu Pew. Obrázek si udělejte sami.
Zdroj: Pew Research Center
Aktuality

