Americká cla: Tři hlavní scénáře dopadů na českou a evropskou ekonomiku
Dopad celní ofenzivy Donalda Trumpa na Evropu a Česko bude vycházet primárně z toho, jak vysoké efektivní celní zatížení Evropa nakonec bude mít a jak dlouho v globální ekonomice přetrvá výrazná nejistota ohledně budoucí podoby mezinárodního obchodu. Možných scénářů vývoje je mnoho, pro účely prvotní analýzy ale budeme předpokládat tři hlavní.
- V základním scénáři počítáme s tím, že plošná 10% cla zůstanou v platnosti a nedojde k dalšímu výraznému plošnému navýšení (pouze rozšíření například o sektor léčiv). Výrazná nejistota ohledně podoby globálního obchodu na trzích přetrvá po většinu roku 2025
- V alternativním negativním scénáři předpokládáme, že dojde k další opětovné eskalaci obchodních střetů USA s EU. Současně s tím ani blížící se doplňovací volby do amerického Kongresu (podzim 2026) nepovedou ke zmírnění tvrdého obchodního kurzu USA. Výrazná nejistota ohledně budoucí podoby obchodu na trzích přetrvá i v roce 2026.
- V alternativním pozitivním scénáři předpokládáme, že Donald Trump pod tlakem Kongresu (i vlastní strany) bude dále mírnit celní ofenzivu. Nejistota ohledně budoucí podoby obchodu v následujících třech měsících výrazněji klesne.
Metodika
- Input-output model s Leontiefovou analýzou: Zachycujeme přímé a nepřímé obchodní dopady amerických cel na automobilový průmysl EU pomocí mezinárodních tabulek vstupů a výstupů (ICIO), které kvantifikují pokles přidané hodnoty v jednotlivých odvětvích v reakci na pokles finální poptávky v USA po produkci zboží zatíženého celními sazbami. Simulace předpokládá, že zavedení dodatečných cel (10% EU a zbytek světa, v době sestavení analýzy 125 % Čína) povede k poklesu americké finální poptávky po evropské a asijské produkci o 10 % a po čínské o 90 %.
- Ghoshova extrakce evropských vstupů: Analyzujeme navíc dopady pomocí Ghoshovy metody extrakce. Do simulace přidáváme proporční omezení využití evropských, asijských a čínských vstupů v produkci uvnitř USA, a to napříč celou ekonomikou jak pro finální poptávku, tak pro meziproduktovou spotřebu. Tím současně modelujeme předpokládáme efekt cel na změnu technologické matice (změnu výroby v USA).
- Vícestupňová analýza s příjmovým multiplikátorem: Kombinujeme ve finále přímé obchodní dopady s indukovaným efektem poklesu příjmů domácností (pomocí příjmových multiplikátorů v průměru předpokládaných na úrovni 1,3 pro EU) pro komplexní posouzení celkového dopadu na HDP.
- Analýza je statická: Výsledky je potřeba vnímat jako jednorázový kumulativní dopad do ekonomik a odvětví, který nepředpokládá změny v podnikatelských náladách, investičních sentimentech ani protiopatření měnové nebo fiskální politiky.
Aktuality
dnes | 11:54
dnes | 10:46