US MARKETOtevírá za: 1 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Americká cla: Tři hlavní scénáře dopadů na českou a evropskou ekonomiku

Dopad celní ofenzivy Donalda Trumpa na Evropu a Česko bude vycházet primárně z toho, jak vysoké efektivní celní zatížení Evropa nakonec bude mít a jak dlouho v globální ekonomice přetrvá výrazná nejistota ohledně budoucí podoby mezinárodního obchodu. Možných scénářů vývoje je mnoho, pro účely prvotní analýzy ale budeme předpokládat tři hlavní.

Jan Bureš
Jan Bureš
21. 4. 2025 | 6:38
Česká ekonomika
Celní sazba na dovozy do USA
  • V základním scénáři počítáme s tím, že plošná 10% cla zůstanou v platnosti a nedojde k dalšímu výraznému plošnému navýšení (pouze rozšíření například o sektor léčiv). Výrazná nejistota ohledně podoby globálního obchodu na trzích přetrvá po většinu roku 2025
  • V alternativním negativním scénáři předpokládáme, že dojde k další opětovné eskalaci obchodních střetů USA s EU. Současně s tím ani blížící se doplňovací volby do amerického Kongresu (podzim 2026) nepovedou ke zmírnění tvrdého obchodního kurzu USA. Výrazná nejistota ohledně budoucí podoby obchodu na trzích přetrvá i v roce 2026.
  • V alternativním pozitivním scénáři předpokládáme, že Donald Trump pod tlakem Kongresu (i vlastní strany) bude dále mírnit celní ofenzivu. Nejistota ohledně budoucí podoby obchodu v následujících třech měsících výrazněji klesne.
Dopady cel na ČR a EU - 1
Dopady cel na ČR a EU - 2
Dopady cel na ČR a EU - 3

Metodika

  • Input-output model s Leontiefovou analýzou: Zachycujeme přímé a nepřímé obchodní dopady amerických cel na automobilový průmysl EU pomocí mezinárodních tabulek vstupů a výstupů (ICIO), které kvantifikují pokles přidané hodnoty v jednotlivých odvětvích v reakci na pokles finální poptávky v USA po produkci zboží zatíženého celními sazbami. Simulace předpokládá, že zavedení dodatečných cel (10% EU a zbytek světa, v době sestavení analýzy 125 % Čína) povede k poklesu americké finální poptávky po evropské a asijské produkci o 10 % a po čínské o 90 %.
  • Ghoshova extrakce evropských vstupů: Analyzujeme navíc dopady pomocí Ghoshovy metody extrakce. Do simulace přidáváme proporční omezení využití evropských, asijských a čínských vstupů v produkci uvnitř USA, a to napříč celou ekonomikou jak pro finální poptávku, tak pro meziproduktovou spotřebu. Tím současně modelujeme předpokládáme efekt cel na změnu technologické matice (změnu výroby v USA).
  • Vícestupňová analýza s příjmovým multiplikátorem: Kombinujeme ve finále přímé obchodní dopady s indukovaným efektem poklesu příjmů domácností (pomocí příjmových multiplikátorů v průměru předpokládaných na úrovni 1,3 pro EU) pro komplexní posouzení celkového dopadu na HDP.
  • Analýza je statická: Výsledky je potřeba vnímat jako jednorázový kumulativní dopad do ekonomik a odvětví, který nepředpokládá změny v podnikatelských náladách, investičních sentimentech ani protiopatření měnové nebo fiskální politiky.
Česká ekonomikaČeská republikaEkonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaEvropská unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa