Česká ekonomika slušně roste. Toto je pět důvodů pro lepší produktivitu do roku 2030

Česká ekonomika na začátku roku 2025 vypadala velice slušně. Pozvolna přitom přidávala plyn již loni, a to z 0,2% mezikvartálního růstu na začátku roku až na 0,8% růst na jeho konci. Začátek letošního roku pak byl ve znamení jen kosmetického snížení růstového momenta (na 0,7 % mezikvartálně), a to zejména kvůli pozvolnějšímu růstu spotřeby domácností, která byla dosud motorem oživení. Ve výhledu do roku 2030 přitom vidím několik důvodů pro opatrný optimismus.
Ty více cyklické složky v čele s investicemi a exportem naopak nabíraly na síle. Nebýt tak amerického "dne osvobození" a vysoké obchodní nejistoty, mířila by ekonomika pravděpodobně k cyklickému vrcholu. Takto může být její cesta na něj v nejbližších kvartálech lehce narušena.
Spíše než cyklické zpomalení dané obchodní nejistotou ale ve finále může být zajímavé sledovat to, k jakému přirozenému růstu bude česká ekonomika v dalších pěti letech směřovat. Vzhledem k řadě strukturálních změn od lokalizace globálního obchodu přes vyšší výdaje na zbrojení až po dekarbonizaci a strukturálně dražší energie jsou odhady potenciálu české ekonomiky pro nejbližší roky velice široce rozkročené, od relativně pesimistických hodnot okolo 1,3 % (Evropská komise) až po hodnoty v rozmezí 2,5-3 %.
Pro nejbližších pět let patříme k mírným optimistům a vidíme potenciál růstu české ekonomiky lehce nad 2 % za rok. Na jedné straně se nebudeme moci spolehnout na tak výrazné přírůstky pracovní síly jako v letech po startu ruské invaze na Ukrajinu, na straně druhé po několika hubenějších letech počítáme s restartem investiční aktivity i s o něco rychlejším růstem souhrnné produktivity. Proč?
- Útlum v produktivitě považujeme do jisté míry za cyklický, daný kromě výraznější citlivosti české ekonomiky na globální investiční aktivitu také výraznějším nárůstem míry úspor českých domácností.
- Napjatý trh práce může být dříve nebo později argumentem pro více investic a zavádění technologií zvyšujících produktivitu (mezinárodní studie zpravidla potvrzují, že jedním ze zásadních startérů skoků v produktivitě je právě napjatý trh práce).
- Vybraná česká odvětví (například automotive) prokazují v posledních letech schopnost i v těžkých dobách zvyšovat svůj podíl na evropském trhu.
- Vyšší výdaje na zbrojení mohou mít v Evropě a časem i v Česku pozitivní vedlejší dopady do produktivity.
- Firmy stále více investují v zahraničí. To na první pohled nemusí být dobrá zpráva, pokud by se výrazně ztenčoval kapitál na domácí investice. Akvizice zahraničních společností ale mohou vést k doplnění klíčových technologií a know-how, a tím zvyšovat celkovou produktivitu v ekonomice.
Aktuality
