Nové globální trendy

Ceny nemovitostí dále padají, ale produktivita roste. Americké HDP rostlo v posledním kvartále 2009 o 5,9 procenta, nezaměstnanost je stále vysoká, ale neroste tak rychle, jak se čekalo. Inflace je prakticky nulová a důvěra spotřebitelů mírně roste z 53,6 na 55,9 bodů. Nechápete souvislosti mezi těmito indikátory? Neznepokojujte se tím. Nechápe je skoro nikdo.
Co potřebujete vědět: Přichází výrazný boom tažený globalizací. Před třiceti lety v Číně neexistovalo město Šen-čen, nyní má téměř 9 milionů obyvatel – zhruba tolik co New York. Za jedinou generaci vzniklo z vesnice mohutné centrum, čtvrtý nejrušnější přístav světa – více než Los Angeles a Long Beach dohromady. Nikdy nebylo žádné město vybudováno tak rychle.
Globální recese z roku 2008 boom zpomalila. Ale z historického hlediska následuje po krizi vždy předchozí trend. Šen-čen představuje nový trend, růst, změnu a proměnu nevídaným tempem. Díky růstu produktivity nabere ekonomické oživení na síle a pomůže lidem v mnoha zemích zvýšit životní standard. Svět bude daleko více propojen.
Má to však háček - zatímco nové příznivé ekonomické trendy budou pokračovat, vyostří se i problémy charakteristické pro minulé desetiletí. Nejistota v zaměstnání, ekonomická nejistota, pocit, že vše selže... Globální ekonomika bude spojena počítači a pracovní stres se stane každodenní záležitostí.
Pět následujících trendů ovlivní budoucí vývoj:
Vše řízeno klimatickými změnami
K ekonomickým změnám dojde i kvůli klimatu. Oteplování bude pro lidstvo výzvou. Dařit se bude oblastem na severu, těsně pod polárním kruhem, jako například na Sibiři, kde leží pod trvale zmrzlou půdou velké zásoby komodit a ropy a s oteplením klimatu se stanou dostupnými.
Průmyslová výroba bude zastaralá
Kvůli technickým zlepšením pomalu končí doba ekonomik založených na továrnách. Před patnácti lety trvalo Boeingu 22 dní, než postavil model 737, nyní je to pouze 12 dní.
Technologické změny pomáhají omezovat pracovní místa v továrnách i při současném růstu výroby. Jak roste efektivita, Číná ztrácí daleko rychleji pracovní místa v továrnách, než je tomu ve Spojených státech. Brzy nebude žádný národ s ekonomikou založenou na továrnách, a to bez ohledu na liberalizaci globálního obchodu. Vyšší produktivita se odrazí v růstu bohatství a vytvoří více pracovních míst pro učitele, pracovníky ve zdravotnictví a v ostatních oblastech.
Univerzity jsou tajnou zbraní
Univerzity jsou pro budoucí ekonomiku daleko hodnotnější než ropa. Amerika je ve vzdělání světovým lídrem a má více univerzit než celý svět dohromady. Přesto omezují Kalifornie, Texas a ostatní státy výdaje na veřejné vzdělání. Je to velká chyba! Dlouhodobě to přijde společnost draho, protože vzdělaní lidé se o sebe umí v turbulentních dobách postarat daleko lépe a nemusejí požadovat podporu od vlády.
Ženy zdvojnásobí světovou "zásobu nápadů"
V západním světě jsou ženy vzdělané a mají osobní svobodu na srovnatelné úrovni s muži. V rozvojovém světě by k tomu mělo dojít v průběhu následujících dvou generací. Během dějin byl ženám většinou odpírán přístup k vzdělání, výzkumu, obchodu a řídícím pozicím. Jakmile dojde v tomto směru ke změně, bude k dispozici dvakrát více "chytrých hlav" k řešení světových problémů.
Militarismus na ústupu
Irák, Afghánistán a Dárfúr jsou výjimkami z dvacetiletého trendu úbytku konfliktů. Pravděpodobnost, že umřete přímo nebo nepřímo ve válce, je nyní nejnižší za celou historii. Jaderné hlavice jsou průběžně demontovány a výdaje na armádu klesly za poslední čtvrtstoletí o 40 procent.
Některé důvody tohoto trendu jsou ekonomické - národy se raději snaží získat podíl na globálním trhu, než aby bojovali o teritoria. Nikdy předtím také neexistovala kooperace mezi velmocemi, jako například mezi Spojenými státy a Čínou, které namísto zbrojení proti sobě kooperují v ekonomické produkci.
Nové trendy přinesou pozitiva, zvýší však také nejistotu. Důvodem ke strachu v nedávné krizi bylo to, že se americká ekonomika jevila jako zcela "nekontrolovaná". Ekonomiku ve skutečnosti nikdo nevede. Prezident neřídí ekonomiku, nikdo ji neovládá. Vzpomeňte si na odvážná tvrzení z roku 2008, kdy se celý systém začal rozpadat a politikové – jak republikáni, tak demokraté - přicházeli denně s novými plány. Kdyby jediná konkrétní osoba řídila celou ekonomiku, situace by se jistě stala ještě horší.
Ale protože nikdo ekonomiku neřídí, nikdo také nemůže určit, jakým směrem se trh vydá.
Vyděsí nás každá drobná věc, která se stane kdekoliv ve světě. Pokud vybuchne nálož v Pákistánu nebo firma z Malajsie zahájí obchodní spor s americkou firmou, zprávy o tom jsou během minuty na televizních obrazovkách. S těmito "hrozbami" se musíme vyrovnat, zvyknout si na ně. A ať už budou budoucnost přinese cokoliv, svět se bude stále stávat lepším místem, než byl kdykoliv předtím. Přichází chaotická, skřípající, nepředvídatelná, svobodná, prosperující a informačně nabitá budoucnost.
Zdroj: Newsweek