Chcete krutou pravdu o Fedu? Nový dokumentární film "Money For Nothing" ji odhaluje

"Když tisknete peníze vy nebo já, je to padělání. Když to dělá Fed, nazýváme to monetární politikou," říká v novém dokumentárním filmu o americké centrální bance bývalý guvernér pobočky Fedu v St. Louis William Poole.
Film Money For Nothing: Inside the Federal Reserve shrnuje 100 let historie Fedu. Vše dokreslují komentáře velkých ekonomů a hráčů na poli americké politiky: Paula Volckera, Janet Yellenové, Jima Granta, Petera Atwatera, Johna Mauldina, Barryho Ritholtze, Garyho Shillinga a dalších.
Podobně jako byl film Michaela Moora Fahrenheit 9/11 kritikou zahraniční politiky George Bushe, v Money For Nothing si režisér Jim Bruce nebere servítky, pokud jde o centrální bankéře z Fedu.
"Fed má být strážcem finanční stability a chránit trhy před vznikem chaosu," zmiňuje se Alan Blinder, viceprezident Fedu mezi lety 1994 a 1996. "Zpravidla to lze. V létě 2008 to ale nebylo možné, a proto přišel chaos."
Hlavním padouchem filmu je v Brucově příběhu Alan Greenspan. Držel úrokové míry příliš nízko příliš dlouho. Na druhé straně je tu Volcker, vykreslený jako hrdina ochotný obětovat krátkodobý zisk pro dlouhodobou stabilitu během svého působení v čele Fedu.
Pointa filmu? Arogance Fedu
Neomylný Greenspan naopak obětoval dlouhodobé zdraví Ameriky pro krátkodobé cíle - levné peníze a deregulaci. V jedné scéně mluví Greenspan o tom, jak lehce zvládl "měkké přistání" americké ekonomiky mezi lety 1994 a 1995. Bohužel jen dočasně.
Film odsuzuje Greenspana za jeho pocit, že mohl bublinu zvládnout prostřednictvím úpravy úrokových sazeb. Fed nemůže dát do pořádku zároveň inflaci i nezaměstnanost, tyto dva cíle jsou v rozporu. A to není nic nového. Tvrdila to už řada ekonomů.
"Nemyslím si, že by někdo z nás, kdo v minulosti pracoval u Fedu, měl dobrý pocit z toho, že někdo něco 'zpackal'," říká Peter Fisher, investiční manažer newyorského Fedu mezi lety 1994 a 2001. "Je ale dobré přiznat si, že se staly velké chyby."
Soudě podle současného kvantitativního uvolňování si podle Bruce centrální banky vzaly jen pramálo ze zkušeností s dlouhodobými problémy v důsledku uvolněné monetární politiky.
Premiéra dokumentu proběhla v USA v pátek 20. září a i přes některé rozporuplné momenty film stojí za zhlédnutí.
Zdroj: Business Insider
Aktuality
