Sedm důvodů, proč se Čína nemusí bát exitu Fedu

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání k omezení nákupu dluhopisů nepřistoupila. Zdůraznila však, že čeká na data, která potvrdí, že je oživení americké ekonomiky udržitelné, a že následně k utažení kohoutků dojde. Čínu to ale nemusí zajímat.
Omezení nákupu dluhopisů ovlivní úrokové sazby a světové měny. Tomu se Čína nemůže zcela vyhnout. Utahování měnových kohoutů v Americe ale pro ni nebude tak horké.
"Čínu určitě ovlivní omezení QE, ale věříme, že bude mít jen malý dopad na ekonomický růst Číny, kurz její měny a finanční stabilitu," napsal v poznámce klientům Ting Lu z Bank of America Merrill Lynch na začátku září. Argumentoval sedmi body, díky nimž bude Čína "značně imunní" vůči exitu Fedu:
- Udržitelný přebytek běžného účtu.
- Nízký zahraniční dluh.
- Obrovské devizové rezervy.
- Hodně úspor, objemné investice a velká kapacita zpracovatelského sektoru.
- Kontrola kapitálu.
- Klesající závislost na exportu.
- Vláda si nemusí kupovat přízeň voličů dotacemi.
Ne všechny tyto charakteristiky, bohužel pro Čínu, sdílejí ostatní mladé ekonomiky v Asii, které jsou pro zemi středu důležitými obchodními partnery.
"S rostoucí nejistotou na rozvojových trzích kvůli blížícímu se omezení nákupu dluhopisů ze strany Fedu bude čínská vláda s největší pravděpodobností klást zvláštní důraz na finanční a ekonomickou stabilitu," pokračuje Lu. "Očekáváme, že Peking odloží rozšíření pásma USD/CNY, aby zajistil páru stabilitu, a zpomalí tempo odstraňování kapitálových kontrol. Neočekáváme reakci na úrovni nastavených úrokových sazeb."
Zdroj: Bank of America