Tyto problémy mohou letos rozhodit celý svět. Za sto let ho ale nepoznáme

I více než pět let po pádu Lehman Brothers, který naplno odstartoval světovou finanční krizi, není světová ekonomika zdravá. Fiskální krize v klíčových ekonomikách tak nadále patří k významným globálním rizikům. Vyplývá to z výroční zprávy Světového ekonomického fóra věnované právě hrozbám ve světové ekonomice.
Rizika roku 2014...
Zpráva varuje před vysokým zadlužením největších vyspělých ekonomik. "Rozvinutým zemím hrozí fiskální krize. Investoři mohou časem usoudit, že veřejný dluh USA (nad 100 % HDP) nebo Japonska (nad 230 % HDP) zkrátka není udržitelný," uvádí report. "Krátkodobě jsou rizika stále především v eurozóně, protože její členské země nemohou samy znehodnocovat svou měnu, což jinak může fiskální tlaky omezit."
Problémy ale mohou přijít i na mladých trzích. "Rozvíjející se země v mnoha případech zažily nepřiměřený růst úvěrů a příliv peněz ze zahraničí v souvislosti s uvolněnými měnovými politikami vyspělých států. Vzniklé kreditní bubliny mohou přejít ve finanční krize, jež mohou posléze skončit krizemi rozpočtovými." V silně globalizovaném světě financí by se pak problémy mohly šířit jako lavina.
Světové ekonomické fórum pro rok 2014 vytklo následujících 10 největších globálních rizik:
- Fiskální krize ve vyspělých ekonomikách
- Strukturálně vysoká nezaměstnanost nebo hluboká podzaměstnanost
- Vodní krize
- Kritická příjmová nerovnost
- Neúspěch ve zmírňování a přizpůsobování se změně klimatu
- Zvýšený výskyt extrémního počasí s následkem záplav, povodní, bouří, požárů a dalších
- Selhání globálního řízení
- Potravinové krize
- Selhání zásadní finanční instituce nebo mechanismu
- Hluboká politická a sociální nestabilita
...a největší příležitost 21. století
Z jiné zprávy, tentokrát od Citigroup, je zajímavé upozornění na region, který zůstává neprávem opomínán v investičních výhledech. Vlastně celý kontinent - Afrika. Jestli jsou ale některé mladé ekonomiky v čele s Čínou oblíbenými tipy v současnosti, Afrika je možná největší příležitostí - alespoň dosud známou - tohoto století.
Počet obyvatel by se ze současné úrovně blízké Evropě měl posunout téměř na úroveň Asie. Té by naopak populace měla v druhé polovině století začít klesat. Více lidí znamená větší trh, v případě Afriky až čtyřnásobně.
Rizika (válečné konflikty, občanské nepokoje a další) mohou potenciál Afriky brzdit, velké nerostné bohatství a rostoucí spotřebitelská základna ale podle Citigroup budou na černý kontinent lákat stále více globálních firem a peněz investorů. Časem by mělo stejně jako v jiných částech světa docházet ke stále většímu rozvoji místního byznysu a technoogií.
Zdroj: Světové ekonomické fórum, Citigroup