Ekonomické oživení se zastavuje. Tiskárny peněz začnou znovu běžet na plné obrátky

Motor ekonomického oživení začíná ve Spojených státech a Evropě hlasitě škytat a situace začíná připomínat polovinu roku 1930, tvrdí experti ze skotské banky RBS. A proto je čas oprášit projev šéfa Fedu Bena Bernankeho o "nejúčinnějším řešení" tohoto problému – tištění peněz.
Fed by mohl ve velmi brzké době přistoupit k monstróznímu kvantitativnímu uvolňování, které by bylo podpořeno především novými penězi v oběhu, píší v novém reportu analytici RBS a radí, aby si investoři vzpomněli na projev Bena Bernankeho, když nastupoval před pěti lety na pozici šéfa Fedu.
"Americká vláda má technologii, které se říká tiskařský lis. Ten dokáže vytisknout tolik dolarů, kolik si jen bude přát, a to při zanedbatelných nákladech," tolik citace ze zmiňovaného projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho, který si díky tomuto způsobu "hašení požárů" vysloužil přezdívku Helikoptéra Ben.
Kvantitativní uvolňování
je snaha o podporu ekonomické aktivity v situaci, kdy tradiční podpora (tedy snižování úrokových sazeb) není k dispozici, protože sazby jsou blízko nule. V průběhu kvantitativního uvolňování dochází např. k nákupu vládních i korporátních dluhopisů
Slova Bernankeho se naplnila jeho kroky v roce 2008, když zamrzl kreditní trh. V ten okamžik "koupil" na trhu za 1,7 bil. USD balík státních a komunálních dluhopisů a také hypotéčních zástavních listů. Nákupy Ben Bernanke zastavil, až v okamžiku, když bilanci Fedu prohloubil na 5 bil. USD, což byl radou guvernérů Fedu schválený limit pro kvantitativní uvolňování.
Nyní by se něco podobného mohlo opakovat, protože ekonomické oživení začíná vykazovat podle řady důvěryhodných ukazatelů citelné zpomalení, a proto musí Ben Bernanke jednat.
Například index předstihových ekonomických indikátorů, které pro světovou ekonomiku sestavuji institut ECRI, ukazuje svým silným poklesem na návrat recese ve Spojených státech ještě v závěru letošního roku.
Dalším parametrem ekonomického zpomalení je Baltic Dry Index, který mapuje přepravní náklady a je považován za klíčový indikátor pro komoditní trhy. Celkově tento index jen v červnu umazal více než 35 procent, když podobný pokles zaznamenal naposledy při kreditní krizi na konci října 2008.
O ekonomickém zpomalení vědí také politici, když výbor amerického Kongresu nedávno prohlásil, že ekonomický stimulus Obamovy administrativy dosáhl svého vrcholu v prvním čtvrtletí. Další období může znamenat negativní změnu, a to především v roce 2011, kdy se zvednou v USA daně. Svoji váhu bude mít i nemovitostní trh, který po zveřejněných květnových číslech nejspíš míří do "své verze" recese s dvojitým dnem. "Nemůžeme jistě říct, že se světový bankovní systém blíží k hraně propasti, ale je čas se připravit myslet na nemyslitelné," říká Andrew Roberts, šéf úvěrových operací v RBS.
Jeho obavy podtrhuje také jeden z poslední reportů sanfranciského oddělení Fedu, který říká, že úrokové sazby by musely být minus pět procent, aby to vyrovnalo nepsané pravidlo, které měří využití průmyslových kapacit a nezaměstnanosti. Současná míra po započtení faktorů kvantitativního uvolnění činí minus dvě procenta.
Tato nemilá statistika povede k tomu, že Fed bude muset v blízké budoucnosti nakoupit na trhu další dluhopisy za 2 bil. dolarů, a možná ještě za víc, když se situace začne zhoršovat.
CDS = credit default swap
Úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika mezi dvěma protistranami. Strana, která koupila kontrakt CDS, se chce zajistit proti riziku úvěrového selhání podkladového aktiva. Na druhé straně, prodávající se zavazuje uhradit ztrátu v případě zmíněného selhání. Za tuto ochranu si prodávající strana nechává platit určitou prémii.
"Je varující, že kombinace skoro nulových úrokových sazeb, fiskálního uvolňování a Obamův 800 mld. USD záchranný balíček s trhem skoro nic neudělaly. Ani 750 mld. eur, které nedávno schválily na pomoc zemím PIIGS společně ECB, EU a MMF, nedokázalo stabilizoval evropský dluhopisový trh. Důkazem je riziková přirážka (CDS) na řecké státní dluhopisy, která minulý pátek dosáhla 1 125 bodů," píše se v reportu RBS.
Nejen proto bude Fed donucen k tištění peněz, aby zastavil fiskální nepořádek v ekonomikách vyspělých zemí a odpověděl na deflační hrozbu. Celková mozaika kroků Fedu však nakonec vyvrcholí budoucí hyperinflací, shrnuje možné dopady tištění peněz tým analytiků RBS.
Zdroj: Royal Bank of Scotland