US MARKETOtevírá za: 1 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nouriel Roubini: Připoutejte se, čeká nás jízda plná výmolů

Světovou ekonomiku, jejíž růst byl uměle podpořen v uplynulých dvou letech pomocí fiskálních a monetárních stimulů, čeká ještě letos silné zpomalení a hrozba návratu do recese, říká profesor Nouriel Roubini.

"Podpora vyprchá, ale co je daleko horší - věci, které způsobily krizi (vysoké dluhy a vysoká finanční páka), nikdo pořadně nevyřešil," tvrdí Roubini.

Vyspělé ekonomiky čeká podle Roubiniho dlouhé období podprůměrného ekonomického růstu, protože domácnosti omezí spotřebu, finanční instituce omezí využití finanční páky a samotné vlády omezí výdaje a sníží objem investic. Státy, které moc utrácely, jako např. Španělsko, USA nebo Velkou Británii, čeká výrazný pokles poptávky domácností a omezení dovozů.

"Naopak země, které hodně šetřily, především Čína a další rozvíjející se ekonomiky v Asii, ale také Německo nebo Japonsko, ani dohromady nedokáží utrácet tolik, aby kompenzovaly pokles poptávky např. ve Spojených státech," pokračuje ve své medvědí predikci Roubini.

Globální zpomalení, které bylo již podle řady ekonomických parametrů patrné ve druhém čtvrtletí, ještě akceleruje v druhé polovině roku. Fiskální stimuly se vypaří ruku v ruce s nástupem silných úsporných opatření, která plánuje řada států.

"Politika konzumních pobídek, jakou bylo například šrotovné v Německu nebo daňové zvýhodnění k nákupu nových domů v USA, obrazně řečeno ukradlo budoucí poptávku."

Kreditní spread

přirážka za úvěrové riziko, která je rozdílem mezi bezrizikovou úrokovou sazbou (např. výnos státních pokladničních poukázek) a výnosem do splatnosti

Samostatnou kapitolou je podle Roubiniho pracovní trh v USA, který není schopen vytvářen nové pracovní místa a napomáhá tak k "blbé náladě" mezi konzumenty.

Nejhorší prognózu má Roubini pro eurozónu

"Růst v eurozóně se s tím, jak vstoupí v účinnost úsporná opatření a spadnou ceny, přiblíží ještě letos k nule. Růst rizikových prémii (spreadů) zvedne mezibankovní úrokové sazby a všem na trhu se zdraží a zkomplikuje přístup k penězům. To platí hlavně pro firmy a domácnosti." Ekonomický růst v USA klesne letos podle Roubiniho na 1,5 procenta, eurozóna a Japonsko budou stagnovat okolo nuly a čínská ekonomika zpomalí pod 8 procent. Statistika zatím sice neukazuje na globální ekonomickou kontrakci, ale jakýkoliv další šok strhne nestabilní světovou ekonomiku do plnohodnotné recese.

Mezi zdroje potenciálních šoků řadí Roubini například zhoršení úvěrových problémů v Evropě nebo růst pravděpodobnosti izraelského leteckého útoku na Írán, který by rapidně zvedl cenu ropy, která zažila svoji bublinu na začátku recese v roce 2008.

Kvantitativní uvolňování

je snaha o podporu ekonomické aktivity v situaci, kdy tradiční podpora (tedy snižování úrokových sazeb) není k dispozici, protože sazby jsou blízko nule. V průběhu kvantitativního uvolňování dochází např. k nákupu vládních i korporátních dluhopisů

"Politici již vyčerpali skoro všechny možnosti, jak dál podporovat ekonomiku. Další kvantitativní uvolňovaní nepřinese moc užitku, nehledě na to, že další fiskální stimuly už v mnoha vyspělých ekonomikách voliči nepodpoří."

Naděje optimistů na oživení ve tvaru "V" vyprchávají a vyspělé ekonomiky čeká v nejlepším případě oživení ve tvaru písmene "U". Odvrácení recese s dvojitým dnem (pozn. písmeno "W") bude velmi těžké, varuje Roubini.

Abeceda ekonomického oživení

"Oživení bude nejsilnější v rozvíjejících se zemích, ale pro světovou ekonomiku to stačit nebude, protože žádná země není ekonomickým ostrovem. Naopak hodnota růstu v mnoha mladých ekonomikách bude silně ovlivněna oslabením ekonomik vyspělých," shrnuje svojí aktuální vizi pro světovou ekonomiku profesor Nouriel Roubini.

Zdroj: Project Syndicate

EkonomikaNouriel RoubiniRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa