Zaútočí Fed na volný trh, nebo na stínové bankovnictví?

Členové Fedu diskutovali možnost uvalení výstupních poplatků na dluhopisové fondy jako prevenci proti potenciálnímu runu investorů na tyto fondy, tedy na rychlé výběry peněz z nich. Dokazuje to, že obavy ohledně zranitelnosti 10bilionového trhu s korporátními dluhopisy jsou na místě.
Centrální bankéři se obávají, že se dluhopisové fondy stávají "stínovými bankami", protože investoři mají v současnosti nárok vybrat si peníze z fondů na požádání, ačkoliv aktiva držená fondy mohou být v případě vypuknutí finanční krize těžko prodejná.
Přestože diskuze Fedu probíhaly podle nejmenovaného informovaného zdroje na úrovni vedení Fedu, nerozvinuly se zatím do formální politiky.
"Takový objem aktivit v otevřených fondech korporátních dluhopisů a úvěrů připomíná tak trochu banky," namítl bývalý guvernér Fedu Jeremy Stein minulý měsíc ve Financial Times krátce před svým odstoupením z funkce. "Když mají lidé likvidní nárok na nelikvidní aktiva, zavání to stínovým bankovnictvím."
Zájem investorů o firemní dluhopisy
Přísnější požadavky na kapitálovou přiměřenost a zákaz vlastních obchodních aktivit ve velkých amerických bankách, které byly přijaty v reakci na finanční krizi, vyústily v situaci, kdy se velké banky Wall Street distancují od nákupů a prodejů korporátních dluhopisů. Zásoby dluhopisů v bankách se podle dat Fedu z předkrizového vrcholu 235 miliard USD smrskly zhruba na čtvrtinu.
Od začátku roku 2009 přitom američtí drobní investoři napumpovali přes 1 bilion USD do dluhopisových fondů. Dluhopisoví portfoliomanažeři si užívají boom, zároveň se ale zvyšuje riziko masivního neřízeného odlivu kapitálu v případě, že by úrokové sazby v následujících letech měly výrazně vzrůst.
Účelem výstupních poplatků by bylo odradit drobné investory od výběru peněz, což by jejich nárok na aktiva učinilo méně likvidním a snížilo pravděpodobnost hromadných výprodejů. Spuštění poplatků by ale vyžadovalo změnu pravidel SEC, s čímž by pravděpodobně nesouhlasili někteří členové komise, tvrdí nejmenovaný zdroj Financial Times. Známý kritik Fedu Marc Faber považuje tyto poplatky za další ránu svobodnému trhu.
Poplatky by byly nejspíše mezi retailovými investory hodně nepopulární, peníze by totiž pro ně byly hůře dostupné. V odvětví by je ale mnozí uvítali. Například největší správce aktiv na světě BlackRock již volá po mezinárodních pravidlech, která by pro některé fondy poplatky nastavila.
Zatímco se regulátoři obávají výrazné korekce na dluhopisovém trhu, někteří investoři budují "válečnou rezervu", aby mohli ze vzniklé situace co nejvíce těžit. Příkladem je alternativní správce aktiv BlueMountain Capital, který hromadí prostředky připravené k čerpání v případě poklesu cen dluhopisů. "Pokud se dluhopisové trhy dostanou pod tlak vlivem silného odlivu peněz z podílových fondů, naše fondy s připraveným kapitálem a flexibilními mandáty budou vydělávat na jakémkoli klopýtnutí trhu," tvrdí Andrew Feldstein, spoluzakladatel a šéf BlueMountain.
Investoři jako Feldstein a regulátoři jako Stein mají podobnou vizi, jak by problémy na trhu mohly přijít. "Velkým pokrizovým tématem je značný přesun kreditního rizika z bank na podílové fondy," říká Feldstein. "Podílové fondy nejsou tak zadlužené jako banky, takže většinou nevykazují stejný stupeň systematického rizika. Nabízejí ale možnost okamžitých výplat, čímž se zaplétají do schématu transformace splatnosti podobně jako banky. To by mohlo vyústit ve významný tržní tlak."
Zdroj: Financial Times