10 kroků k zastavení světové paniky: Od eboly přes IS po ruské sankce

Co se mohlo pokazit od tržního vrcholu, který se zformoval v době vstupu Alibaby na Newyorskou burzu, to se také pokazilo. Investor a televizní moderátor Jim Cramer prozrazuje, co je zapotřebí k tomu, aby akcie našly dno a odrazily se od něj.
1. Ebolu bude nutné dostat pod kontrolu
Když je ebola tématem číslo jedna i pro Wall Street, asi nelze čekat, že se trhy v blízké době odrazí ode dna. Strach z nemoci je tak velký, že lze dříve či později počítat s omezením letecké dopravy jako kdysi v případě viru SARS. Ten sám kdysi připravil S&P 500 o 4 %. Nyní navíc na trzích nestraší jen ebola, ale i další negativní vlivy.
2. Všechny akcie musejí projít korekcí
Aby byl sestupný trend akcií dokončen, nemůže korekce postihnout jen průmysl a ropné společnosti. Stále mezi akciemi nacházíme bezpečné přístavy, které dosahují 52týdenních maxim. To není typické pro dno trhu, kdy v podstatě nemá existovat akciový úkryt, do kterého se před výprodeji schovat.
3. Spekulace z trhu pryč!
Přesně to se už možná děje. Kultovní akcie jako Tesla, Netflix, Mobileye a GoPro zažily masivní výprodeje. Tržní dno by, soudě podle toho, mohlo být na dosah.
4. Cena ropy se musí stabilizovat
Za normálních okolností by pokles ceny ropy trhy tolik neznepokojoval, naopak by byl příznivým faktorem pro spotřebu. To by tu ale nesměla být ebola omezující dopravu. Hedgeové fondy ale masivně nakupují vše od Cheniere Energy po Anadarko, Chesapeake, Devon a další. Růsty ropných futures ale zatím působí nestabilně a krátkodobě.
5. Informační technologie
Sázky na internet, osobní počítače a cloudová řešení se svezly na vlně technologického "výplachu" po negativním předběžném reportu společnosti Microchip Technology, který poukázal na narušené technologické řetězce, zejména vlivem slabé čínské poptávky. Přitom září bývá pro technologie dobrým měsícem. Pro trhy to znamenalo velký šok, výprodeje postihly dokonce i neprůstřelná sociální média, výrobce součástek a další silné firmy ze sektoru polovodičů.
6. Sankční války mezi Ruskem a Západem musejí skončit
Kromě toho musí Angela Merkelová také svolit k hospodaření s deficitem, aby mohl evropský kontinent opět dosáhnout ekonomického růstu. 770 milionů Evropanů těžilo z čínských exportů a mnohé americké nadnárodní firmy závisejí na tržbách v Evropě, které začaly zaostávat. Dokud nepřijde konec sankcí, zůstane dolar silný a zisky pod tlakem.
7. Naděje ve výsledcích
Výsledky musejí přinést pozitivní překvapení (reporty v souladu s očekáváními nebudou stačit). Musí se tak stát u více sektorů najednou.
8. Nepříznivý vývoj podle technické analýzy
Trhy prorazily množství hladin podpory, což působí spirálu tlaků. Další linie podpory jsou v nedohlednu. To samé platí u dříve silného sektoru maloobchodu a snad nejhůře u akcií developerů, u nichž by k tomu nemělo docházet při takto nízkých úrokových sazbách. Podobná situace je i u chemických společností s nízkými cenami surovin.
9. Čína musí přijít s plány na masivní stimulaci
Plán by mohl zahrnovat nákup surovin, a přispět tak k opětovnému růstu cen komodit. Bohužel to ale nevypadá, že by byla stimulace na pořadu dne. Bez rally komodit trhy nabudou dojmu počínající světové recese.
10. Teroristické hrozby Islámského státu musejí být zažehnány
Krize kolem Islámského státu se musí stabilizovat. Potenciální pád Bagdádu a vytvoření bagdádského státu by mohly být velkou prohrou americké zahraniční politiky s dopadem na důvěru investorů.
Zdroj: thestreet.com