US MARKETOtevírá za: 14 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

Kroky centrálních bank na podporu světové ekonomiky po krizi z roku 2008 zaplavily dluhopisové i akciové trhy levnými penězi, podstatným způsobem snížily volatilitu a podpořily likviditu. Jenže všechno jednou končí.

Známý americký ekonom a věčný pesimista Nouriel Roubini přišel s varováním, že likvidita je jen iluze, která se může nečekaně rozplynout jako pára nad hrncem. Investoři podle něj tuší, že ne vše je v pořádku, ale zatím nepodnikají žádné kroky, kterými by se připravovali na možné problémy.

První jiskru pochybností v investorech podle Roubiniho zažehl v květnu 2010 flash crash, během něhož se hlavní americké akciové indexy během pouhých 30 minut propadly zhruba o deset procent. Na jaře 2013 posléze tehdejší šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že Fed začne brzy utlumovat nákupy státních dluhopisů v programu kvantitativního uvolňování, na což výnosy amerických bondů zareagovaly skokovým růstem o 100 bazických bodů. A do třetice loni v říjnu, když Fed oznámil úplný konec QE, výnosy 10letých vládních dluhopisů USA poskočily během pár minut o 40 bazických bodů, což se podle statistiků do té doby ještě nikdy nestalo. Jak se navíc jen před pár dny ukázalo, do skládačky právě zapadá další dílek - německé státní dluhopisy.

Roubini s odkazem na tyto události upozorňuje, že volatilita ve skutečnosti nemusí být ani zdaleka taková, jakou se navenek zdá být. "Ani vysoce likvidní akciové nebo dluhopisové trhy, jakými jsou například Německo či Spojené státy, nemusejí být likvidní dostatečně."

"Uvolněná měnová politika centrálních bank výrazně zredukovala volatilitu na dluhopisových trzích a zvýšila ceny mnoha aktiv, mimo jiné akcií, nemovitostí nebo právě dluhopisů," upozorňuje Roubini.

Viníky máme před očima

Významnou roli podle Roubiniho v otázce likvidity sehrávají HFT tradeři neboli vysokofrekvenční obchodníci, kteří nedělají nic jiného, než že se vozí na vlnách, které trhy denně procházejí. "Aktivita HFT se soustředí do úvodu a závěru obchodování, během většiny dne jsou ale trhy bez HFT nelikvidní," tvrdí. Likviditu na dluhopisových trzích prý zase limituje skutečnost, že se s bondy obchoduje především mimoburzovně. A třetí problém ekonom spatřuje v až přílišné vstřícností podílových fondů a ETF vůči investorům. "Vezměte si banku investující do likvidních aktiv, který investorům umožňuje vybírat peníze z fondů ze dne na den. Co se stane, až investoři začnou panikařit? Ceny aktiv začnou neřízeně padat."

Kamenem úrazu je podle Roubiniho, jemuž se mezi investory pro jeho věčný pesimismus přezdívá Doktor Zkáza, také skutečnost, že velké banky přestaly kvůli stále novým regulačním opatřením zastávat funkci tvůrců trhu s pevně úročenými instrumenty. "Když se na dluhopisových trzích objeví nepříjemné překvapení, nenajde se dnes absolutně nikdo, kdo by situaci dokázal rychle stabilizovat," varuje Roubini.

Podpora ekonomiky a stability trhů ze strany centrálních bank má stejně jako každá mince rub i líc. To, že centrální banky přispívají k poklesu volatility a uměle navyšují likviditu, způsobuje, že se investoři chovají jako stádo hnané jediným kovbojem. Jakmile však kovboj sleze z koně, stádo neví, jakým směrem pokračovat, takže se nakonec rozuteče do všech stran a vznikne chaos.

Doktor Zkáza o situaci na trzích hovoří jako o tikající bombě. Prozatím jsme nepoznali nic horšího než flash crashe a náhlé změny cen a výnosů dluhopisů. Může to ale být daleko horší. "Čím déle budou centrální banky stlačovat volatilitu, tím déle budou podporovat vznik a přifukování investičních bublin," říká Roubini.

Zdroj: Project Syndicate

Akciový trhCentrální bankyDluhopisový trhInvestiční bublinyLikviditaNouriel RoubiniPodpora ekonomikyRizikaVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa