US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,38 %
KB+0,00 %
Erste-0,42 %

Proč zlato ztrácí lesk?

Řecký chaos podpořený bankovními prázdninami a technickým bankrotem vyvolal na trzích zmatek. Americké akciové indexy zaznamenaly poměrně hluboké ztráty a volatilita (podle indexu VIX) vzrostla o desítky procent. Svou troškou do mlýna přispěl za poslední měsíc také čínský akciový trh. Co na to zlato?

Redakce IW
Redakce IW
13. 7. 2015 | 7:00
Komodity

Všechny uvedené zprávy by měly mít pozitivní vliv na cenu zlata. Ne nadarmo je považováno za nejlepší měřič strachu, jedinou reálnou měnu a záchranu pro ty, kdo rádi panikaří. Zatím se ale zdá, že se růstu ceny zlata hned tak nedočkáme. Když začátkem června kov posílil a po řeckém referendu otevíral týden růstem, začaly se po delší době objevovat optimistické předpovědi o výrazně vyšších cenách. Skutečnost je ale taková, že se s cenou zlata prakticky nic neděje.

Zlato ztrácí na atraktivitě

Barry Ritholtz, který zlato kritizuje již několik let, nabízí tři důvody, proč cena žlutého kovu nereaguje tak, jak se očekává.

1. Starý příběh selhává. Bez nového a lepšího odůvodnění ztrácejí kupci motivaci ke hromadění zlata. Základ pro klasickou zlatou story o bezpečném přístavu podporovalo několik faktorů, mezi něž patřily hrozba hyperinflace v USA způsobené Fedem, propad hodnoty dolaru a další. Zatím se nic z toho neděje.

2. Americká ekonomika se zvedá a ve většině světa probíhá ozdravný proces. Navzdory předpovědím kolapsu ekonomiky USA se důležitá data jeví pozitivně, a to včetně míry nezaměstnanosti, mezd, spotřeby, realitního trhu, prodejů automobilů a spotřebitelské nálady. Řeči o blížící se depresi byly podle všeho přehnané.

3. Ostatní investice v posledních letech vynášejí výrazně více. Například americké akcie za posledních pět let posílily o více než 150 %.

To vše podle Ritholtze může posloužit jako vysvětlení chybějící odezvy zlata na řeckou krizi. Nesplacení dluhu MMF zřejmě nikoho nepřekvapilo.

Unavená Čína?

Proč zlato ani po čtyřtýdenním propadu na čínských akciových burzách neposiluje? Právě Čína je v posledních letech jedním z největších nákupců zlata, i když v minulém roce ji v poptávce předběhla Indie, další tradiční velmoc.

Howie Lee, analytik z Phillip Futures, upozorňuje na to, že vlažnější poptávka po zlatě byla způsobena právě silnou býčí náladou na akciovém trhu v Číně. Otázkou tedy je, zda propady na trzích mohou opět přivést investory ke zlatu. Lee ovšem zároveň varuje, že již čínští investoři mohou být po nedávných událostech poněkud vyčerpáni a na trhu možná nebude dostatek prostředků, které by se přelily do zlata.

Růst poptávky nemusí znamenat růst ceny

Jiný pohled na věc má Victor Thianpiriya, komoditní stratég z ANZ, podle něhož může být propad na akciovém trhu pozitivním katalyzátorem poptávky po žlutém kovu. Vzhledem k tomu, že podíl lidí investujících do akcií je stále poměrně nízký, mnoho investorů nebylo děním na akciovém trhu příliš ovlivněno. Současný vývoj může vést k většímu důrazu na diverzifikaci, což může zvýšit poptávku po zlatě.

Ani to ale nemusí znamenat, že cena kovu poletí vzhůru. Thianpiriya si myslí, že je na trhu v současnosti dostatek zlata, všechna riziková aktiva se navíc dostávají do nemilosti investorů. Důležitým faktorem je také silný dolar, na který upozorňuje i Lee. Podle něj sílící americká měna zdražuje komodity pro investory v jiných měnách, což opět vede k omezování poptávky. "Vyhlídky pro cenu zlata nejsou zatím nijak optimistické a před zářijovým zasedáním FOMC lze nejspíše očekávat její další pokles," dodává Lee.

Zdroj: Bloomberg, CNBC

ČínaInvestiční alternativyKomodityŘeckoZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná