US MARKETZavírá za: 6 h 5 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

5 mýtů, které drží ropu pod tlakem

Ceny ropy se od loňského června do začátku letošního roku propadly téměř o 60 %. V letošním prvním pololetí sice černé zlato na nějakou dobu ožilo, nyní se již ale prodává opět za zhruba 50 dolarů za barel. Dole ceny drží nejen obavy z vývoje čínské poptávky či celkově slabé světové ekonomiky, ale i několik polopravd a absolutních lží.

1. Nabídku ropy na trhu dále zvýší zrušení sankcí proti Íránu

Dohoda Íránu se světovými mocnostmi o jeho jaderném programu podle analytiků mimo jiné znamená, že na světové trhy po zrušení sankcí namířených proti Teheránu přiteče velké množství íránské ropy. Analytici z Goldman Sachs hovoří o nárůstu vývozu ropy z Íránu o 200 až 400 tisíc barelů denně v příštím roce, některé odhady jsou dokonce vyšší. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ale uklidňuje, že růst světové poptávky po ropě bude v roce 2016 tak výrazný, že s přehledem spolkne i případný dodatečný vývoz z Íránu. Poptávka po ropě by mimo jiné měla vzrůst v Číně, kde je pro rok 2016 v plánu otevření rafinérského odvětví také nestátním firmám.

2. Svět zaplaví ropa z íránských tankerů

Íránský ministr ropného průmyslu Roknáddín Džavádí tvrdí, že má Teherán k okamžité expedici v tankerech na moři připraveno kolem deseti milionů barelů ropy. Čeká se podle něj jen na to, až dojde k oficiálnímu zrušení sankcí. Jak se ale postupně ukazuje, surovina, kterou má Írán na moři v zásobě, je jen ropný kondenzát (směs uhlovodíků získaných při těžbě zemního plynu) nižší kvality, který kvalitní ropu nahradit nedokáže.

3. Těžba ropy ve Spojených státech se vrací k růstu

Někteří těžaři po utlumení svých aktivit po propadu cen ropy na světových trzích skutečně začínají těžbu opět navyšovat, hlavní trend je však (alespoň) zatím neměnný. Společnosti Whiting Petroleum a Hess Corporation, které jsou největšími těžaři ve formaci roponosných písků Bakken v Severní Dakotě, varují, že těžba v této pánvi ve druhé polovině letošního roku klesne nejen kvůli absenci nových, ale i vyčerpávání starších vrtů.

Analytici z Goldman Sachs považují za klíčovou cenu ropy 60 dolarů za barel. Ceny nad touto hladinou by podle nich měly v USA vydat signál ke zprovozňování nových vrtů. Těžař Whiting Petroleum ovšem tvrdí, že případné proražení této úrovně ještě samo o sobě nic znamenat nebude. Podniky podle něj nové vrty začnou zprovozňovat až v okamžiku, kdy se ceny ropy nad touto hladinou budou držet nepřetržitě 4-6 měsíců.

4. Skladiště ropy v USA jsou naplněná po okraj

Ještě před několika měsíci přicházela snad každý den varování, že jsou americká skladiště ropy již téměř plná. Dokonce nebyla nouze o varování, že nádrže v klíčovém americkém překladišti Cushing brzy začnou přetékat. Tomu je konec. Zásoby ropy v USA v posledních jedenácti ze čtrnácti týdnů klesly a podle všeho zatím obrat trendu nehrozí. Levná ropa probudila rafinérie ze zimního spánku a světová spotřeba suroviny ve druhém čtvrtletí mírně stoupla, což ze zásob ukusuje své díly.

5. OPEC bude dále bojovat o podíl na trhu rekordní těžbou

Organizace zemí vyvážejících ropu tvrdí, že bude v silné těžbě pokračovat nízkým cenám ropy navzdory. Argumentuje přitom tím, že se nehodlá vzdát podílu na trhu, a opakovaně říká, že těžbu sníží pouze v případě, že ke stejnému kroku přistoupí také další významní producenti suroviny. Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem kartelu OPEC, nicméně na konci července oznámila, že s koncem léta přistoupí k mírnému snížení těžby ze současných rekordních úrovní o 200 až 300 tisíc barelů denně na asi 10,3 milionu barelů. "Snížení těžby bude reakcí na nižší domácí poptávku," uvedl podle agentury Dow Jones nejmenovaný zdroj ze Saúdské Arábie s tím, že až do konce letošního roku by se těžba ropy v pouštním království měla pohyboval kolem 10 milionů barelů denně.

Zdroj: Oilprice.com

Blízký a Střední východÍránKomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika