Gundlach: Jestli cena barelu ropy spadne na 40 USD, problém nebude mít jen ekonomika, ale celý svět

Cena ropy WTI v úterý klesla na šestileté minimum okolo 43 USD za barel. Souvislosti tak hlubokého poklesu mohou být velice široké.
Již v prosinci 2014, když byla cena ropy ve volném pádu, varoval současný "dluhopisový král" Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, před dalšími poklesy. "Doufám, že barel nebude za méně než 40 USD," napsal tehdy. "Pokud ano, je totiž se světem něco opravdu v nepořádku. A nejde jen o ekonomiku, geopolitické souvislosti takového vývoje by byly jednoduše hrozivé."
Jen pro připomenutí, loni v prosinci stál barel WTI zhruba 65 USD. Nyní jsou ceny Brentu i americké lehké ropy po letošním krátkodobém vzepětí opět níže.
Ambrose Evans-Pritchard v deníku Telegraph na začátku srpna napsal, že při cenách Bretu pod 50 USD za barel je Norsko jedinou významnou "ropnou" zemí, která z příjmů z ropy pokryje rozpočet na rok 2015 tak, aby zůstal vyrovnaný.
Nestabilita v zemích Blízkého a Středního východu, a to i těch, kde se nyní zrovna neválčí, je přitom významným rizikem pro celý svět.
K nejistotě, kterou na trzích mohou vyvolat nízké ceny ropy, pak Gundlach poznamenal, že "pokud bude barel stát 40 USD, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů může spadnout k 1 %". Nikdo nemá patent na pravdu, ale Gundlach se v posledních letech, pokud šlo o americké bondy, mýlil jen zřídka.
Zdroj: DoubleLIne Capital, Telegraph