USA si koledují o nižší rating, trhy to zatím ignorují

Americkému prezidentovi pravděpodobně přibyly na čele vrásky poté, co ratingová agentura Standard & Poor's pohrozila Spojeným státům snížením ratingu. K tomuto kroku vedla agenturu především neschopnost amerických zákonodárců dohodnout se na zásadách stabilizace veřejných financí. Podle agentury nemají Spojené státy účinnou strategii pro řešení rozpočtového schodku ani narůstající zadluženosti.
Americká vláda dostala studenou sprchu. Ratingová agentura Standard & Poor's jí totiž v pondělí 18. dubna snížila ratingový výhled ze stabilního na negativní. Spojené státy si prozatím udržely nejvyšší možný rating na úrovni AAA, nicméně historicky neotřesitelná úvěruschopnost americké vlády obdržela první větší zásah.
V letech 2003 až 2008 se americký vládní deficit pohyboval kolem 2 až 5 % HDP. V roce 2009 ovšem v souvislosti s finanční a ekonomickou krizí deficit vzrostl na více než 11 % a na této zvýšené úrovni se pohybuje dodnes.
Absolutní dluh k HDP momentálně dosahuje 94 % HDP a do konce letošního roku se přiblíží velice blízko magické hranici 100 %.
Přesné číslo amerického vládního dluhu vypadá následovně: 14 025 000 000 000 dolarů! Opravdu žádná sláva, kdo se má těch nul dopočítat, někomu se ani všechny nevlezou do kalkulačky.
Agentura se obává, že se americkému Kongresu nepodaří tuto zhoršující se fiskální situaci zkrotit. Toho se ovšem vůbec nebojí šéf Fedu Ben Bernanke, jenž prohlásil, že má americká vláda tiskařský lis, který jí umožňuje tisknout tolik dolarů, kolik potřebuje, a to s minimálními náklady. Finanční trhy na tuto historickou událost nijak zásadně nereagovaly, když v pondělí 18. dubna hlavní americký akciový index S&P 500 odepsal pouze 1 %. V dalších dnech akciové trhy naopak rostly, za celý týden si tak index S&P 500 připsal zisk 2,5 %.
Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde
Rovněž americké vládní dluhopisy přešly tuto událost prakticky bez povšimnutí, když se výnos 10letého dluhopisu držel jako přibitý kolem úrovně 3,4 %.
V nejbližším období tak bude důležité především sledovat, jak budou američtí centrální bankéři komentovat další vývoj měnové politiky Fedu, neboť na konci června končí druhá fáze tzv. politiky kvantitativního uvolňování, tedy politiky tištění peněz.