Americká střední třída vymírá

Podle nových čísel, jež vydala Social Security Administration, 51 % všech pracujících lidí v USA vydělává méně než 30 tisíc dolarů za rok. A více než polovina všech zaměstnanců ve Spojených státech vydělává ještě méně. V České republice možná taková čísla nevnímáme jako kritická, nicméně v Americe z 2 500 dolarů měsíčně rodinu neuživíte.
Aby střední třída vzkvétala, je potřeba mít ekonomiku, která pro ni generuje řadu pracovních míst, což není případ současných USA. Ve Spojených státech totiž aktuálně vznikají především hůře placená místa.
Chmurné počty
Report Social Security Administration odhaluje, kolik Američané v průměru vydělali v loňském roce:
- 38 % méně než 20 tisíc USD;
- 51 % méně než 30 tisíc USD;
- 62 % méně než 40 tisíc USD;
- 71 % méně než 50 tisíc USD.
Obzvláště první číslo je znepokojující. Téměř 40 % zaměstnaných Američanů nepřinese domů ani 20 tisíc dolarů za rok. Americká vláda přitom považuje za hranici chudoby pro 5člennou domácnost 28 410 USD.
Dvacet tisíc dolarů ročně odpovídá tomu, kdybyste v USA pracovali na plný úvazek za 10 USD na hodinu se 14 dny volna, což ukazuje mnohé o kvalitě pracovních příležitostí, které americká ekonomika vytváří.
Kolik je skutečně lidí bez práce?
Výše uvedená čísla navíc platí jen pro ty, kteří jsou zaměstnaní. Vedle nich je 7,9 milionu Američanů v produktivním věku oficiálně nezaměstnaných a dalších 94,7 milionu lidí statistiky nezahrnují do pracovní síly. Když tato dvě čísla sečteme, získáme téměř 103 milionů Američanů v produktivním věku, kteří vůbec nepracují.
Mnohé americké rodiny zápasí s tím, aby vyšly z měsíce na měsíc s výplatou, jiné se propadají stále hlouběji do dluhové spirály. Credit Suisse dokonce odhaduje, že zhruba čtvrtina národa má negativní čisté jmění. Dohromady 60 bilionů dolarů záporného jmění znamená, že jsou Američané závislí na vládní podpoře.
Pro zajištění odpovídající životní úrovně čtyřčlenné domácnosti ze střední třídy je potřeba asi 50 tisíc dolarů ročně. Přitom 71 % pracujících Američanů tuto částku nevydělá. Rodiny s jedním živitelem tak doslova živoří.
Nepříznivé trendy
Na střední třídu je vyvíjen silný tlak. V mnoha rodinách muž i žena pracují na maximum, stále to ale nestačí. S každým dalším dnem ztrácí americká střední třída své zástupce, což tlačí míru závislosti na státu na historická maxima. Podle amerického statistického úřadu nyní 49 % Američanů zůstává doma a pobírá každý měsíc sociální dávky. Bohužel se neočekává, že by trendy, které střední třídu likvidují, skončily nebo zpomalily. Spíše naopak.
Za asistence republikánského Kongresu prezident Obama nedávno dokončil jednání o Transpacifickém partnerství, známém také pod označením Obamatrade. Tato dohoda by měla zahrnovat státy, které dohromady čítají 40 % světového HDP. Podobně jako NAFTA, i tato dohoda nakonec vyústí v likvidaci tisíců podniků a milionů dobře placených pracovních míst.
Robokalypsa
Dalším faktorem působícím proti střední třídě je skutečnost, že lidskou práci nahrazují technologie. Ty postupem času zlevňují natolik, že začíná být efektivnější mít počítač, robota nebo jiný stroj než zaměstnance.
Nakonec zbude jen málo činností, které bude lidská pracovní síla schopna dělat levněji a efektivněji než stroje. V apokalyptické vizi budoucnosti superchytré stroje nahradí ve většině úkolů i ty nejlepší pracovníky. Nejčastějším povoláním v USA už s příchodem samořídících aut nebude řidič kamionu. Na současném pracovním trhu není dostatek dobrých pracovních nabídek a krize se může s technologickým pokrokem jedině zhoršit.
Zdroj: endoftheamericandream.com