Portugalsko dostane pomoc z EU: Poteče portské i nadále proudem?

Portugalsko ve středu 4. května dosáhlo se zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky dohody o tříletém záchranném plánu ve výši 78 miliard eur. Plán portugalské vládě oproti původním představám z března poskytuje více času na snížení rozpočtového deficitu, jenž by se měl do konce roku 2013 dostat pod 3 % HDP.
Záchranný balík je výsledkem portugalské žádosti ze začátku dubna, kterou se Portugalsko připojilo k Řecku a Irsku, které již finanční pomoc dostaly v loňském roce. Důvodem finanční pomoci je především skutečnost, že Portugalsko není za současných tržních podmínek schopno financovat svůj vysoký státní dluh. Investoři totiž za držení portugalských státních dluhopisů požadují prohibitivně vysoké úroky, když například výnos 2letého dluhopisu nyní dosahuje 11,3 %. Portugalsko přitom bude první část pomoci potřebovat do 15. června, kdy dojde k další splátce státních dluhopisů.
Portugalsko má pořádnou "sekeru"
Veřejné finance Portugalska jsou ve vskutku žalostném stavu. Schodek státního rozpočtu podle nejnovějších dat z března v loňském roce dosáhl 9,1 % HDP a absolutní výše dluhu na konci roku činila 93 % HDP. Magických 100 % HDP tak portugalský dluh dosáhne pravděpodobně již v příštím roce, a to i kvůli tomu, že Evropská komise a Mezinárodní měnový fond počítá v letošním i příštím roce s poklesem portugalského HDP o 2 %.
Úsměvný je rozdíl mezi postupem na snižování zadluženosti obyčejného Portugalce a jeho vlády. Obyčejný Portugalec pravděpodobně se svým zadlužováním okamžitě přestane a bude se snažit stávající dluhy výrazně snížit, resp. splatit. Možná si také o víkendu odpustí skleničku oblíbeného portského vína.
Portugalský stát na to jde jinak. I s obrovskou mezinárodní pomocí se plánuje za tři roky dostat pouze na deficit státního rozpočtu ve výši 3 % HDP. Portugalský stát tak bude i v následujících třech letech absolutní výši svého dluhu zvyšovat! Z ekonomického hlediska přitom mezi dluhy soukromého a veřejného sektoru žádné zásadní rozdíly nejsou.
Ohroženy jsou i další země eurozóny. Nejvíce budou investoři sledovat Španělsko Portugalsko sice již výrazně zvýšilo daně a implementuje nejhlubší rozpočtové škrty za poslední tři dekády, jejichž cílem je radikální snížení deficitu státního rozpočtu, úřadující premiér Socrates nicméně prohlásil, že záchranný plán již nepočítá s dalším snižováním mezd zaměstnanců státního sektoru či snížením minimální mzdy. Rovněž by nemělo dojít k propouštění zaměstnanců státního sektoru.
Drastické si to portugalská vláda dělat nechce
Ekonomům zůstává rozum stát, neboť právě nepružný pracovní trh výrazně snižuje konkurenceschopnost portugalské ekonomiky. Portugalsko potřebuje provést radikální strukturální reformy pro zlepšení konkurenceschopnosti portugalské ekonomiky v mezinárodním prostředí, což je zásadní pro vytvoření základů budoucího ekonomického růstu a spravování státního dluhu.
Globální finanční trhy na poslední portugalské novinky v podstatě nereagují. Hlavní akciové indexy se pohybují na nejvyšších úrovních za 2,5 roku. Rizikový apetit investorů je i nadále na solidní úrovni a pro příští týdny bude důležité především sledovat další komentáře amerických centrálních bankéřů ohledně americké měnové politiky, neboť na konci června končí druhá fáze politiky kvantitativního uvolňování.
My se domníváme, že Fed v čele se svým kormidelníkem Benem Bernankem již program odkupů neprodlouží. Naopak začne trhy připravovat na postupnou normalizaci extrémně uvolněné měnové politiky s odkazem na zakořeňující se hospodářský růst, postupně se snižující americkou nezaměstnanost a náznaky sílících inflačních tlaků. Formální oznámení počátku normalizace americké měnové politiky by na trzích rizikových aktiv, akcie nevyjímaje, mohlo způsobit krátkou technickou korekci.
Aktuality

