Válka s deflací za sebou zanechá krajinu chudých

Inflace celosvětově zpomaluje a ekonomové radí centrálním bankám spíše uvolňovat měnovou politiku než utahovat, aby se odvrátila hrozba deflace. Je ale pokles cen skutečně tak špatný a inflace tak přínosná pro ekonomiku?
Deflace je chápána jako negativní, protože vyvolává očekávání poklesu cen. V důsledku toho spotřebitelé odkládají své nákupy, protože počítají se zlevněním zboží. Celkově to působí nepříznivě na výdaje i ekonomiku. Proto ekonomové radí centrálním bankám, aby razily politiky, které brání deflaci.
Politika namířená proti deflaci má za úkol rozpoutat růst cen zboží (vyvolat cenovou inflaci). Podle většiny expertů je totiž mírná inflace (zhruba kolem 2 %) žádoucí, inflace třeba 10% již může ekonomiku ohrozit. Proč je ale jedna inflace dobrá a druhá špatná?
Cenová inflace versus inflace peněžní nabídky
Při inflaci na úrovni 10 % ekonomické subjekty mají již vysoká očekávání budoucího růstu cen. V reakci na to urychlují současné nákupy, čímž podporují ekonomický růst. V čem je tedy zakopaný pes?
Za inflací nelze vidět jen všeobecný růst cen, ale také zvýšení peněžní nabídky. Právě vzestup peněžní nabídky je příčinou růstu cen.
Cena zboží je peněžní suma poptávaná za jednotku zboží. Při stálé peněžní zásobě a rostoucí produkci jednotkové ceny klesají. Ceny se ale snižují i v případě, kdy míra růstu nabídky zboží převýší tempo zvyšování peněžní zásoby. Například když peněžní zásoba vzroste o 5 % a množství zboží o 10 %, ceny klesnou o 5 %.
Inflace dopadá na bohatství
Inflace není špatná kvůli zdražování, ale kvůli škodám, které působí na proces tvorby bohatství.
Jednou z hlavních funkcí peněz je úloha prostředku směny. Peníze umožňují námi nabízený produkt nebo službu směnit za něco jiného, co právě potřebujeme.
Nyní ale považte situaci, v níž jsou peníze vytvářeny z ničeho a pouze narůstá peněžní zásoba. Proces lze přirovnat k efektu padělaných peněz, kdy vyměňujete něco bezcenného za něco cenného. Vybíráte z palety reálných statků, aniž byste do ní na druhé straně něčím cenným přispěli. V důsledku nárůstu peněžní zásoby (více peněz na jednotku zboží) rostou ceny.
Peníze vytvořené z ničeho ochuzují ty, kteří tvoří reálné bohatství. Dochází k jeho přelévání směrem k držitelům nových peněz, což oslabuje proces tvorby bohatství a vede k ochabování ekonomického růstu.
Kdy není deflace špatná
Všechny nákupy nelze odkládat, a proto pokles cen nemusí být pro ekonomiku automaticky špatný. Když inflace zpomaluje kvůli tomu, že slabší růst peněžní nabídky vedl k útlumu aktivit, které by stejně přispívaly k bublinám, pak by to nemělo být vnímáno negativně. Čím méně neproduktivních aktivit, tím lépe pro tvorbu bohatství a životní úroveň celé země.
Inflace může také zpomalovat díky růstu reálného bohatství při dané zásobě peněz. Jde o pozitivní vývoj, protože celý koláč reálného bohatství naroste a každý si bude moci ukrojit o něco více. Zpomalující inflace je proto vždy dobrou zprávou pro proces tvorby bohatství, a tedy i pro ekonomiku.
Zdroj: Ludwig von Mises Institute
Aktuality
